Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Proč máme my Češi jedny z nejnižších výdělků v Evropské unii?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o našich výdělcích a důchodech. Diskutovat budou: Jiří Dolejš – poslanec a ekonomický expert KSČM, Jaroslav Kubera – senátor a místopředseda Senátu Parlamentu ČR (ODS), Martin Fassmann – vedoucí makroekonomického oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů, Miroslav Ševčík – děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, a další.

Čeští politici, ale i čeští občané rádi naší republiku řadí k západní Evropě. Výše české minimální mzdy však napovídá, že v některých ohledech máme stále mnohem blíže k východu. Česká minimální mzda patří i po zvýšení z 9,9 tisíc korun na 11 tisíc mezi nejnižší minimální mzdy v EU. Vyšší minimální mzdu mají dokonce i zbylé tři země z V4. Maďaři mají minimální mzdu 412 eur, Slováci 435 eur a Poláci 433 eur.

Stejným směrem, jako ukazuje česká výše minimální mzdy, ukazuje také český průměrný plat. S 37 % průměru EU je ČR se svou průměrnou mzdou sice nepatrně výše než Maďarsko, Slovensko a Polsko, ale stále patří mezi státy s nejnižší průměrnou mzdou v Evropě. Dokonce i Estonci mají v průměru vyšší platy než Češi. Kdy se dočkáme mezd a důchodů jako na západě?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2017
 L HD