Tentokrát bude moderátorka Michaela Jílková v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o nedostatku českých pracovníků

České firmy žádají po vládě tisíce Ukrajinců na práci

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o nedostatku pracovníků. Diskutovat budou: Josef Středula – předseda ČMKOS, Jan Wiesner – prezident Konfederace zaměstnavatelských svazů, Michal Pícl – ředitel Odboru analýz a informací Úřadu vlády ČR, Magda Faltová – Sdružení pro integraci a migraci, a další.

Společně s nastartováním ekonomiky vznikl problém se sháněním vhodných pracovních sil. Již dva roky se české firmy potýkají s nedostatkem pracovníků. Týká se to především technických odvětví a roste hlad po pracovnících z ciziny. Firmy počítají s tím, že by mohly zaměstnat až 15.tisíc cizinců. Některé dokonce upozorňují na to, že je situace natolik kritická, že uvažují o převedení výroby do jiných zemí. Máme nejnižší počet nezaměstnaných z celé Evropské unie, počet lidí bez práce se pohybuje kolem 400.tisíc. Z toho více jak třetinu tvoří lidé, kterým je přes padesát. Podle odborů by měli mít přednost pro získání práce především naši nezaměstnaní. Také varují, že by se přílivem pracujících z ciziny u nás „ zakonzervovala“ levná práce.

Hrozí, že nedostatek pracovníků zbrzdí ekonomický růst? Hrozí, že přílivem cizinců budou mzdy u nás stagnovat nebo dokonce klesat? Jsou Češi vybíraví a pro české firmy nepoužitelní? Anebo na našem trhu práce již nelze najít vhodné zaměstnance? A proto je nutné zaměstnat lidi z jiných států? Mají cizinci rovnocenné postavení jako Češi? Anebo pracují za nižší mzdy a v nedůstojných podmínkách?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2017
 L HD