Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Máme mít dle Ústavy právo zastřelit teroristu?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o návrhu na dodatek Ústavy. Diskutovat budou: Jana Černochová – 1.místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS, Hana Marvanová – bývalá náměstkyně ministryně spravedlnosti, advokátka, Pavel Černý – bývalý policejní instruktor, metodik střelecké přípravy, Jan Schneider – bezpečnostní analytik, Jeroným Klimeš – psycholog, a další.

Ministerstvo vnitra předložilo návrh na dodatek Ústavy ČR, který by dal právo majiteli legálně držené zbraně bránit sebe a okolí například proti teroristům. Návrh by mohl, podle ministerstva, pomoci k zajištění bezpečnosti v České republice. Návrh je reakcí na teroristické útoky z minulého roku ve Francii a Německu. Podle všeho jde ale také o reakci na směrnici Evropské komise k odzbrojování obyvatelstva, a tedy možnost, jak se zpřísnění podmínek pro držitele zbraní ze strany Unie, vyhnout. Cílem směrnice má být zvýšení bezpečnosti v Evropě, kvůli desítkám tisíc zabití střelnými zbraněmi.

V ČR je registrováno téměř osm set tisíc zbraní, zbrojní průkaz pak vlastní kolem tři sta tisíc lidí a zájem občanů o zbrojní průkaz narůstá. Podle ústavních právníků je návrh na ústavní dodatek zbytečný a dokonce se vymyká evropské právní kultuře. Máme mít dle ústavy právo zastřelit teroristu? Máme nahrazovat bezpečnostní složky nebo na ně spoléhat? Mohou dostatečně zajistit naše bezpečí? Má být mezi občany, více zbraní, nebo je naopak lepší se zbraní zbavovat? A je nutné více zbrojit? Nebo násilí plodí jen násilí?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2017
 L HD