Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, K. Dušková, J. Smrž a R. Kudrnáček

Je hidžáb ve školách výrazem demokracie nebo islamizace?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o hranicích náboženské svobody. Diskutovat budou: Václav Klaus mladší – expert pro školství ODS, Matěj Stropnický – předseda Strany zelených, Benjamin Kuras – spisovatel, překladatel a publicista, Hakim Amdouni – Muslimská obec v Praze, Vendula Glancová – evangelická farářka, Patrik Nacher – zastupitel za ANO a předseda výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP, Marta Albahri – exmuslimka, Mohamed Abbas – ředitel české Muslimské unie, Yaser Daniel Reizk – překladatel a publicista, a další.

Od podzimu roku 2013 pokračuje spor muslimské dívky s ředitelkou střední zdravotnické školy, který se dostal až před soud. Škola zákaz nošení muslimského šátku na výuku odůvodnila tím, že ve školním řádu jsou zapovězeny všechny pokrývky hlavy. Podle veřejné zastánkyně práv se však muslimka stala obětí nepřímé diskriminace, protože muslimský šátek je projevem jejího náboženství. Řád školy prý odporuje ústavnímu pořádku České republiky, školskému a antidiskriminačnímu zákonu. Jste pro zákaz muslimských šátků ve školách nebo ne?

Rozšířený je názor, že my jsme tady doma a příchozí jsou povinni naši kulturu ctít. Že pokud tady chtějí žít, musí se asimilovat a přizpůsobit našim tradicím a zvykům založeným na křesťanských hodnotách. Na druhé straně je jedním z největších výdobytků evropské společnosti uznání základních individuálních práv člověka. A víra je vysoce chráněným právem a svoboda vyjadřovat svou víru soukromě i navenek k tomu patří – ale dovedete si představit, že by ve státních školách byly například zavedeny přestávky na modlení a zřizovány modlitebny?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2017
 L HD