Mají mít gayové a lesbičky právo adoptovat dítě svého partnera? Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, K. Dušková, E. Potužníková a R. Kudrnáček

Mají mít homosexuálové právo adoptovat dítě svého partnera?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat vládním návrhu novely zákona o registrovaném partnerství. Diskutovat budou: Radka Maxová (ANO) – poslankyně PSP ČR, Jiří Čunek (KDU-ČSL) – senátor a hejtman Zlínského kraje, Petra Winnette – psychoterapeutka a ředitelka Institutu náhradní rodinné péče NATAMA, Jaroslav Šturma – klinický psycholog a ředitel Dětského centra Paprsek, a další.

Vláda koncem října schválila návrh novely zákona o registrovaném partnerství, podle které by homosexuální páry mohly žádat o osvojení biologického dítěte jednoho z partnerů. Ještě ji musí posoudit poslanci a senátoři. O změně, která by poskytla větší právní jistotu dětem v registrovaných partnerstvích, se diskutuje několik let – jednání o podobném poslaneckém návrhu v létě po bouřlivé diskusi Sněmovna odložila.

Novelu posléze předložil bývalý ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier společně s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem. Proti podobným návrhům se dlouhodobě staví KDU-ČSL, která je zastáncem tradiční rodiny – stávající úpravu pokládají lidovci za dostatečnou.

Podle obou ministrů nemá partner biologického rodiče vůči dítěti, které společně vychovávají, plnohodnotná práva ani povinnosti – např. právo na informace o jeho zdravotním stavu nebo udržování kontaktu s dítětem po rozchodu či úmrtí biologického rodiče, nemá vůči dítěti vyživovací povinnost. Proces takzvaného přiosvojení by měl být stejný jako u osvojení druhým manželem, který není biologickým rodičem dítěte.

Při sčítání lidu v roce 2011 žila ve stejnopohlavních rodinách asi tisícovka dětí. Podle červnového průzkumu CVVM by právo adoptovat děti partnera či partnerky homosexuálům přiznaly více než tři pětiny lidí, proti je necelá třetina.

Mají mít gayové a lesbičky právo adoptovat dítě svého partnera? Nebo navrhovaná novela ohrožuje tradiční rodinu? Je v zájmu dítěte žít se stejnopohlavními rodiči? Je pro dítě důležitější sexuální orientace rodičů, nebo láskyplné prostředí?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD