Tváří v tvář problému. Bude v lékárnách nedostatek léků? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, K. Dušková, E. Potužníková a R. Kudrnáček

Co vás trápí ohledně léků?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o novele zákona o léčivech. Diskutovat budou: Rostislav Vyzula – předseda Výboru pro zdravotnictví, poslanec ANO, Zdeněk Blahuta – ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Martin Mátl – Česká asociace farm. firem, Jakub Dvořáček – Asociace inovativního farm. průmyslu, Marek Hampel – předseda Grémia majitelů lékáren, Michal Krejsta – Asociace velkodistributorů léčiv – a další.

Již v minulosti se naši pacienti setkávali s nedostatkem konkrétních léků v našich lékárnách a dokonce i s jejich záměnou. Každý rok se z ČR vyvezou léky za několik miliard korun a trend vývozu narůstá. Především na nedostupnost některých přípravků reaguje pozměňovací návrh novely zákona o léčivech, kterou připravují poslanci z Výboru pro zdravotnictví. Jejich cílem je omezit vývoz léčiv za hranice a také snížit cenu léků u nás. Podle výrobců, distributorů i lékárníků ale půjde o zcela opačný efekt, který může přinést velké výpadky v dodávkách, a také hrozí zdržení procesu při uvedení nových potřebných léčiv na trh.

Největší riziko výpadků pak podle výrobců hrozí u přípravků pro onkologicky nemocné pacienty, pacienty trpící revmatickou artritidou nebo diabetiky. Jsou léky u nás příliš drahé a je prostor pro jejich zlevňování? Nebo regulace přinese ještě větší nedostatek? Rozhořel se boj mezi zákonodárci, výrobci, distributory i lékárníky. Přinesou změny výhody pro pacienty, nebo se jejich situace ještě zhorší? Užíváte léky? Trápí vás jejich ceny nebo nedostupnost? Stali jste se obětí záměny léčiv? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD