Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, K. Dušková a R. Kudrnáček

Zvládne Evropa migrační vlnu jen jako celek, nebo se máme spoléhat sami na sebe?

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o budoucnosti Evropské unie – zda zvládá chránit své vnější hranice a zda má čelit migrační vlně jako celek, nebo by se měl každý stát postarat o své hranice sám. Diskutovat budou: Luděk Niedermayer, europoslanec za TOP 09/STAN, Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, Tomáš Pojar, prorektor Vysoké školy CEVRO Institut, Alexander Tomský, politolog a další.

Po dluhové krizi a zasáhla Evropskou unii migrační krize. Evropa řeší společnou migrační a azylovou politiku, ale členské státy nejsou jednotné. Politologové varují před diskreditací EU jako společenství, do kterého chceme patřit (Velká Británie už v referendu rozhodla o vystoupení z Unie). Jednotlivé země volají po zlepšení bezpečnostní politiky sedmadvacítky.

Oficiálně začala fungovat nová Evropská pohraniční a pobřežní stráž – měla by mít větší pravomoce i povinnosti, než dosavadní agentura pro ochranu hranic Frontex. Kromě většího počtu zaměstnanců bude mít také 1500 lidí připravených k nasazení v místě potřeby a bude se podílet na repatriacích běženců. Přitom podle říjnové zprávy organizace na ochranu lidských práv Amnesty International žije většina uprchlíků v deseti státech světa a ani jeden z nich není v Evropě. Boje v Sýrii, Afghánistánu, Burundi a Jižním Súdánu zvýšily podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky počet uprchlíků na světě na rekordních 21,3 milionů. Do Evropy přišlo za loňský rok 1,5 milionu imigrantů.

Zvládne Evropa migrační vlnu jedině jako celek, nebo má Česko a další země spoléhat jen na sebe? Prezident Zeman navrhl posílat migranty na pusté ostrovy v Řecku – je to nelidské? Má vůbec EU nástroje na ochranu svých hranic? Měla by sedmadvacítka od základu změnit svou povahu? Nezastínilo neustálé řešení uprchlické krize systémové problémy uvnitř Unie?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD