Tváří v tvář problému. Změny v pohřebnictví – pohřbívání plodů z potratů, pohřby bez rakví pro muslimy a konec papírových rakví. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Ministryně Karla Šlechtová chce zatočit s hyenismem, ke kterému dochází v oblasti pohřebnictví. Překládání zemřelých z dražších rakví do levnějších, lámání kostí zesnulých, ležící mrtvá těla mimo mrazící boxy, zašívání odpadového materiálu z pitvy do těl nebožtíků, hromadné převážení neuzavřených rakví, krádeže věnců a květin, tomu všemu by měl zamezit nový zákon o pohřebnictví, který chystá ministerstvo pro místní rozvoj. Za neetické zacházení s mrtvými těly by měl hrozit trest odnětí svobody až dva roky, zvýšit by se měly i pokuty za nedodržení samotného zákona.

Novela zákona ale obsahuje i takové změny jako je zákaz prodeje papírových rakví, pohřbívání plodů po potratu nebo umožnění pohřbení těla bez rakve pro muslimy. Zamezí novela neetickému zacházení s těly nebožtíků a udělá pořádek mezi pohřebními firmami? Nebo jen zdraží už tak drahé pohřby?

Hosté: Karla Šlechtová – ministryně pro místní rozvoj (ANO), Jaroslav Mangl – předseda Asociace pohřebních služeb v ČR, Jiří Haman – předseda Unie pohřebních služeb, Petr Rambousek – balzamovač, Jana Vališová – předsedkyně spolku Tobit, Hani Baloush – Syřan, žijící v Česku 32 let a další.

Anketa

Zamezila by navrhovaná novela zákona neetickému zacházení s těly nebožtíků?

79 % 75 hl. Ano, návrh zcela podporuji 10 % 10 hl. Pomohla by, ale místy je přehnaná 11 % 11 hl. Ne, jen zdraží už tak drahé pohřby Celkem 96 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD