Tváří v tvář problému. Je správné, že je v Česku dárcovství spermií a vajíček anonymní? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Na světě dnes žije na pět milionů lidí, kteří se narodili ze zkumavky. Z toho v Česku se ročně narodí kolem pěti tisíc dětí. S poklesem plodnosti narůstá zájem lidí o možnost přivést na svět potomka pomocí umělého oplodnění. Jen v České republice máme na čtyři desítky center, která využívají nejen naše páry, ale jsou hojně využívány také cizinci. Ovšem otazníků kolem tohoto způsobu početí rozhodně neubývá. Již několikrát se v poslanecké sněmovně objevily návrhy na změny v zákoně, týkající se asistované reprodukce. Nejožehavějším bodem je prolomení anonymity dárců spermií a vajíček. Byly zaznamenány také snahy o prosazení možnosti umělého oplodnění pro ženy bez partnera.

Je správné, že je v Česku dárcovství spermií a vajíček anonymní? Mohlo by prolomení anonymity znamenat konec dárcovství v Čechách? Mají děti ze zkumavky právo na poznání svých biologických rodičů, kořenů a na informaci o svých předcích? Anebo se tím poškodí práva dárců? Nehrozí pak u dětí po umělém oplodnění incest? A jste pro umělé oplodnění žen bez partnera?

Hosté: Martin Komárek – poslanec ANO, Jitka Řezáčová – vedoucí lékařka CAR Praha Podolí, Zdeňka Rybová – místopředsedkyně Hnutí pro život, Jana Březinová – psycholožka IVF CUBE Praha, Libor Halík – pravoslavný kněz, Jana Maláčová – ředitelka Odboru rodinné politiky a politiky stárnutí MPSV a další.

Anketa

Je správné, že je v Česku dárcovství spermií a vajíček anonymní?

60 % 139 hl. Ano, prolomení anonymity by mohlo znamenat konec dárcovství v Česku 34 % 78 hl. Ne, děti ze zkumavky mají právo na poznání biologických rodičů 6 % 13 hl. Je to příliš komplikované téma, nemám vyhraněný názor Celkem 230 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD