Tváří v tvář problému. Radioaktivní odpad – ohrožuje zdraví a přírodu? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Stát hledá hlubinná úložiště pro radioaktivní odpad z jaderných elektráren. V současnosti je tento odpad skladován jen na povrchu, ve skladech a továrních a halách. Kam s vysoce radioaktivním odpadem, není problém jen české republiky, ale celého světa. Žádné hlubinné úložiště totiž ještě neexistuje. Bylo vytipováno sedm lokalit, ve kterých už teď probíhají geologické průzkumy.

Lidé z těchto lokalit proti úložišti ale velmi důrazně protestují, protože nechtějí žít v blízkosti radioaktivního odpadu. Obávají se, že by to mohlo mít negativní vliv jak na jejich zdraví, tak na přírodu.

Kam a jak bychom tedy měli radioaktivní odpad bezpečně ukládat? Jsou obavy lidí opodstatněné? A neměli bychom začít více využívat obnovitelné zdroje než jadernou energii?

Hosté: Vítězslav Duda – zástupce ředitele SÚRAO, Michal Kučera – předseda Podvýboru pro ochranu přírody a krajiny (TOP 09), Dana Drábová – předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Edvard Sequens – předseda sdružení Calla a další.

Anketa

Se kterým z následujících tvrzení o jaderné energii spíše souhlasíte?

49 % 201 hl. Může být nebezpečná, měli bychom začít více využívat obnovitelné zdroje 51 % 209 hl. Je to jediná možná cesta, obavy nejsou opodstatněné Celkem 410 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD