Tváří v tvář problému. Návštěva čínského prezidenta v ČR. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Návštěva prezidenta Čínské lidové republiky vyvolala řadu jak kladných, tak záporných ohlasů. Ceremonie jako mimořádné vojenské pocty, dělostřelecké salvy nebo stíhačky, které doprovázely čínské letadlo v českém leteckém prostoru, nemají v Česku obdoby. Naposledy byl takto cizí státník u nás vítán v 50. či 60. letech.

Prezident Zeman mluví o narovnání česko-čínských vztahů a konci podléhání tlaku USA a EU. Podle něj návštěva otevře tzv. hedvábnou stezku, která Česku přinese ekonomický profit v podobě stovek miliard korun ročně. Kritici ale jeho slova nazývají odpudivými a servilními a v jeho chování vidí ostudné divadlo, ve kterém poklonkuje a podlézá diktátorovi. Upozorňují také na to, že Čína je zemí, kde jsou porušována lidská práva a vadí jim, že o tomto tématu prezident Zeman se svým čínským protějškem nemluví.

Vracíme se tím do dob komunismu a jde prezidentu Zemanovi o změnu politického systému nebo se jedná čistě o navázání ekonomické spolupráce, která nám přinese miliardové zisky?

Hosté: ministr kultury Daniel Herman, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček, předseda senátorského klubu SPO + KSČM + Severočech Jan Veleba, prodemokratický aktivista Jan Rovenský, zástupce hnutí Falun Gong a ředitel Epoch Times v Londýně Zbyněk Halu-Zahálka a další.

Anketa

Se kterým z následujících tvrzení o návštěvě čínského prezidenta v ČR spíše souhlasíte?

22 % 304 hl. Jde o narovnání česko–čínských vztahů a konec podléhání tlaku USA a EU. 78 % 1075 hl. Je to ostudné divadlo, ve kterém se podlézá diktátorovi. Celkem 1379 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD