Tváří v tvář problému. Rozhodnutí o zákazu kouření se blíží. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

V květnu možná poslanci definitivně rozhodnou o tom, zda si kuřáci budou moci zapálit při posezení v restauracích, hospodách nebo vinárnách. Již před rokem představilo ministerstvo zdravotnictví novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která tuto regulaci navrhuje.

K novele bylo předloženo zhruba 200 pozměňovacích návrhů. Některé, podmínky pro kuřáky zmírňují, jiné kromě omezení v hospodách a barech, požadují také zákaz kouření na zastávkách hromadné dopravy, veřejných prostranstvích prostřednictvím vyhlášek obcí nebo také v ZOO či v autě, ve kterém cestuje dítě. Kromě regulace kouření obsahuje novela také omezení týkající se alkoholických nápojů a návykových látek. Negativně se k návrhu staví především ODS, která tuto formu zákazu považuje za nepřijatelný zásah do svobodného podnikání.

Jde opravdu o omezení svobody? Nebo o možnost, jak zmírnit škodlivost cigaretového kouře na zdraví občanů? A je správné nařizovat, jak má kdo podnikat? Nejde jen o další státní kontrolu? Podaří se snížit počet mladistvých kuřáků a alkoholiků? Anebo je nepřípustné, aby stát takovým způsobem, reguloval naše životy?

Hosté: Rostislav Vyzula – předseda Výboru pro zdravotnictví, poslanec ANO, Marek Benda – místopředseda poslaneckého klubu ODS, Jiří Jeřábek – občanská iniciativa Česko bez kouře, Martin Urza – sdružení Ludwig von Mises Institut, Jiří X. Doležal – novinář a další.

Anketa

Se kterým z následujících tvrzení o zákazu kouření spíše souhlasíte?

94 % 2286 hl. Jde o omezení svobody návštěvníků i provozovatelů restaurací 6 % 137 hl. Jde o možnost, jak zmírnit škodlivost cigaretového kouře na zdraví občanů Celkem 2423 hlasy
Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD