Tváří v tvář problému. Vyřeší dohoda Evropské unie s Tureckem migrační krizi? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

V polovině března proběhl v Bruselu summit Evropské unie a Turecka, na kterém se členské státy Unie a Turecka domluvily na spolupráci při řešení migrační krize. Dohoda obsahuje devět bodů, na základě kterých by se mimo jiné měl regulovat příchod uprchlíků do Evropy.

Turecku je za spolupráci přislíbena jednak finanční pomoc, ale také zrušení vízové povinnosti pro turecké občany do konce června letošního roku a byl také stvrzen závazek k oživení procesu o vstupu Turecka do Evropské unie. Velkým obratem v řešení migrační vlny bylo i zapojení se Severoatlantické aliance v letošním únoru do regulace nelegální migrace v rámci námořní mise v Egejském moři.

Je výsledek summitu cestou správným směrem? A může tato dohoda vyřešit nebo alespoň zmírnit uprchlickou krizi? Lze s lidmi zacházet jako s výměnným zbožím? Lze očekávat, že obě strany splní svou část dohody? Nebo přibudou další požadavky a podmínky? Je v pořádku, že se spoléhá na zemi, kde jsou omezována lidská práva? A je pomoc ze strany NATO dostačující? Pomůže zmírnit napjetí mezi Řeckem a Tureckem?

Hosté: Michaela Šojdrová – poslankyně Evropského parlamentu KDU-ČSL, Jan Zahradil – poslanec Evropského parlamentu ODS, Tomáš Laně – turkolog a bývalý velvyslanec v Turecku, Marian Brzybohatý – odborník na terorismus, plk.Pavel Skácel – účastník misí OSN a vedoucí projektu Péče o válečné veterány, a další.

Anketa

Napomůže dohoda Evropské unie s Tureckem v řešení migrační krize?

4 % 12 hl. Ano, očekávám, že obě strany splní svou část dohody 12 % 35 hl. Myslím, že alespoň jedna ze stran přidá další požadavky a podmínky 84 % 257 hl. Vůbec nic to nezmění Celkem 304 hlasy
Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD