Tváří v tvář problému. Nový výpočet cen za elektřinu. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Od příštího roku by měla platit nová pravidla pro účtování elektřiny, které v lednu představil Energetický regulační úřad. Ten vychází z vládní novely, kterou v dubnu loňského roku schválil parlament. Podle ní by se platba za elektřinu měla odvíjet především od velikosti (kapacity) jističe a ne od výše spotřeby, jak tomu bylo dosud. Vůči této novele měl ERÚ na jaře výhrady. Nyní představil návrh tarifů na spravedlivější systém pro odběratele i distributory.

Podle prvních propočtů nezávislých odborníků by ale na tomto systému ušetřili velké podniky na rozdíl od malých živnostníků, institucí typu škol a především domácností s malým počtem členů, seniorů, a dalších sociálně slabých skupin obyvatelstva, které mají nejnižší nebo nepravidelnou spotřebu elektřiny. A také občané, kteří si vyrábějí elektřinu sami.

Ceny elektřiny na evropském trhu klesají, budeme v Česku za ni platit víc? Bude systém spravedlivější? Anebo jde o sankce za šetření energiemi? Je správné více platit distributorům na obnovu sítě, když je více zatížená? Jde o diskriminaci občanů na úkor velkých firem anebo jen o lepší rozložení mezi odběrateli? A za co všechno platíme dodavatelům plynu?

Hosté: Alena Vitásková – předsedkyně ERÚ, Jiří Koželouh – programový ředitel Hnutí DUHA, Jan Auředník – vedoucí sekce Přístup k síti a ekonomika PREdistribuce,a.s., Václav Derfl – předseda výkonné rady Asociace nezávislých dodavatelů energií, a další.

Anketa

Budou nová pravidla pro účtování elektřiny spravedlivější?

9 % 35 hl. ano 88 % 348 hl. ne 3 % 10 hl. nevím Celkem 393 hlasy
Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD