Tváří v tvář problému. Je Evropská unie v rozkladu? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Již několik let se potýká Evropská unie s problémy, které se dotýkají celého evropského společenství. Od ekonomických, až po obrovskou imigrační vlnu, která zřejmě současné dění v Evropě ovlivňuje nejvíce.

S masivním příchodem uprchlíků se začal v základech otřásat také další z pilířů Evropské unie a to zóna volného pohybu tzv. Schengen. Jen od začátku roku do konce září překročily vnější hranici EU statisíce běženců a prognóza OSN hovoří až o milionu a půl lidí. Reakcí některých států na tuto těžko zvladatelnou a neustále se zhoršující situaci byla úvaha o zpřísnění kontrol vnitřních hranic. Například Rakousko kontroly zavedlo po hrůzném nálezu 71 mrtvých migrantů v nákladním voze.

Zvládá Evropská unie uprchlickou krizi? Čeká celou Evropu výjimečný stav nebo se jen vyvolává zbytečná hysterie? Vyřeší přerozdělení migrantů celistvost Schengenu nebo jen popudí státy vůči sobě? A jak by se měla zachovat Česká republika? Je správný čas na vystoupení z EU nebo je naší povinností jako součásti Evropského společenství projevit větší soudržnost a solidaritu?

Anketa

Jak ve stínu uprchlické krize naložit se zónou volného pohybu, tzv. schengenským prostorem?

25 % 252 hl. Trvale Schengen zrušit 6 % 55 hl. Dočasně zavést v celém Schengenu hraniční kontroly 3 % 31 hl. Ponechat jednotlivým státům možnost zvýšených kontrol 63 % 620 hl. Soustředit se na ochranu vnějších schengenských hranic, vnitřní nechat otevřené 3 % 31 hl. Hranice států jsou přežitek Celkem 989 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 L HD