Tváří v tvář problému. Máme mít strach z agresivních psychotiků mezi námi? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Tři tragické případy, které se odehrály za poslední měsíce a za nimiž stálo duševní onemocnění a zkratovité jednání, měly hrozivý výsledek jedenácti usmrcených lidí. Reakcí ze strany odpovědných orgánů na tyto útoky byly dílčí změny, tresty i postihy a zvedl se také zájem obyvatel o to, jak u nás systém péče o duševně nemocné funguje.

Podle posledních výzkumů má každý pátý občan naší republiky duševní potíže, přitom psychiatrickou péči zajišťuje v republice kolem 1 400 lékařů v ambulancích a nemocnicích. Navíc se objevily zprávy, že v ČR se pohybuje na 800 velmi nebezpečných psychotiků. Již několik let se hovoří o nutné reformě v systému péče o duševně nemocné, zatím, ale k žádné převratné změně nedošlo.

Máme se bát, že podobných útoků bude přibývat? Jsou psychiatričtí vrazi pachatelé, nebo spíše oběti? Měla by se pravidla pro psychiatrickou léčbu uvolňovat, nebo zpřísňovat? A nestojí za přibývajícím počtem nemocných a vyšším počtem útoků, mimo jiné, i návykové látky?

Anketa

Máte strach z agresivních psychotiků?

68 % 285 hl. ano, mám strach 22 % 92 hl. o problému vím, ale moc si ho nepřipouštím 10 % 40 hl. nic se mi nemůže stát Celkem 417 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 L HD