Tváří v tvář problému. Má stát platit alimenty za neplatiče? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s návrhem na tzv.„zálohované výživné“ což v praxi znamená, že by za některé neplatiče platil alimenty stát a od dlužníka by je pak vymáhal buď exekucemi nebo z jiných rezerv, o kterých by musel rozhodnout soud. V prvním roce ministerstvo počítá, že ze státní kasy vyplatí, včetně administrativy, 841 milionů korun. Úředníci předpokládají, že z dlužné částky se jim podaří získat jen 3 % zpátky. I přes tyto neveselé prognózy chce ministerstvo zákon uvést do praxe už v roce 2016.

Další metodou, která by měla docílit lepší spokojenosti ať těch, kteří mají alimenty dostávat tak těch, kteří je mají platit, je nový tabulkový systém, podle kterého by soudci mohli přesně vypočítat výši výživného.

Ale bude navrhovaný nový systém vypočítávání spravedlivější? A proč soudci nevyužívají ten stávající – protože tabulky, které doporučují určení výše, už několik let existují?

Hosté: Zdeněk Škromach – místopředseda Senátu PČR (ČSSD), Radka Maxová – poslankyně, předsedkyně Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny (ANO 2011), Jaromír Jirsa – bývalý prezident Soudcovské unie, místopředseda Městského soudu v Praze, Lucie Asenová – předsedkyně Asociace neúplných rodin a další.

Anketa

Má stát platit alimenty za neplatiče?

24 % 68 hl. ano 76 % 214 hl. ne Celkem 282 hlasy
Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 L HD