Tváří v tvář problému. Povinné zavedení registračních pokladen! Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Nastavení férového podnikatelského prostředí – tak zní hlavní důvod ministerstva financí pro vytvoření návrhu zákona o elektronické evidenci tržeb. Úřad tím chce také potlačit šedou ekonomiku a zlepšit výběr daní. Výnos pro stát je vypočtený na zhruba 12 miliard korun a to jen ze stravovacích služeb, pohostinství a maloobchodu. Proto právě tento sektor by měl na vlastní kůži vyzkoušet elektronickou evidenci a kontrolu finančních úřadů jako první.

Systém by měl začít fungovat od února 2016. Rozhodnout by o tom měla sněmovna v letních měsících. Proti zavedení evidence tržeb se totiž zvedla velká vlna odporu a kritiky z řad živnostníků i opozice. Stát podle nich přenáší své pracovní povinnosti na občany a podnikatele. Navíc mnozí varují, že to přinese likvidaci drobných živnostníků, nezaměstnanost a další zdražování.

Jde o důslednější výběr daní a omezení šedé ekonomiky, nebo o likvidaci malých podnikatelů a živnostníků? Komu to přinese výhody a komu nevýhody a jaké dopady to bude mít na celou společnost?

Hosté: Andrej Babiš – ministr financí ANO, Jan Skopeček – člen výkonné rady a expert pro ekonomiku ODS, Martin Fassmann – hlavní ekonom ČMKOS, Petr Bajer – předseda Strany soukromníků, Martin Janeček – generální ředitel Generálního finančního ředitelství a další.

Anketa

Jste pro zavedení evidence tržeb, jak ji navrhuje Andrej Babiš?

34 % 692 hl. ano 62 % 1266 hl. ne 4 % 81 hl. nějaký systém evidence je třeba, ale jiný než navrhovaný Celkem 2039 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 L HD