Tváří v tvář problému. Odebírání dětí v Česku a Norsku Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Příběh české matky, která již čtyři roky bojuje v Norsku o vrácení svých synů do vlastní péče, rozvířil v minulých měsících společenskou debatu o rodičovských právech, o právech dětí a dohledu státních institucí nad jejich výchovou.

Ve zprávách, které se objevily v médiích, se hovoří o velmi přísných pravidlech, kterými jsou rodiče v Norsku povinni se při výchově svých dětí řídit. Také u nás se v minulých letech vedla diskuze například o tolerování či zákazu tělesných trestů, o vhodných nebo neakceptovatelných sociálních podmínkách, ve kterých děti vyrůstají a v poslední době se objevilo také varování před rostoucím počtem týraných dětí. Norský příběh tak znovu otevřel otázky fungování systému ochrany dětí i u nás.

Je náš systém plně funkční? Nebo by si zasloužil radikální změny? Jsou práva rodičů u nás akceptována, nebo potlačována? A co práva dětí? Lze se spolehnout na pomoc ze strany příslušných institucí v případech jejich týrání? A kolik dětí je ročně odebráno kvůli nevyhovujícím sociálním podmínkám? A jaké péči se u nás dává přednost? Kdo rozhoduje, zda je nebo není péče ze strany rodičů dostačující? Hrozí, že se začne kšeftovat s výchovou dětí?

Hosté: Radka Maxová – předsedkyně Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny (ANO), Jan Bartošek – místopředseda KDU-ČSL, Jeroným Klimeš – psycholog, Libuše Kantůrková – soudkyně Okresního soudu v Kolíně, Pavel Hasenkopf – Petice pro navrácení synů paní E. Michalákové a další.

Anketa

Jsou u nás práva rodičů potlačována?

56 % 114 hl. Ano 1 % 2 hl. Spíše ano 4 % 8 hl. Nevím 12 % 23 hl. Spíše ne 27 % 53 hl. Ne Celkem 200 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 L HD