Tváří v tvář problému. Mají handicapované děti chodit do školy se zdravými dětmi? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Minulý týden poslanci schválili novelu školského zákona, ve které se, mimo jiné, hovoří o podpoře handicapovaných žáků v běžných školách – tzv. inkluzi. Poprask kolem tohoto tématu vyvolal výrok prezidenta Zemana o tom, že postiženým dětem je lépe v kolektivu sobě rovných. Zastánci inkluze prosazují postupnou integraci všech dětí do klasických škol bez rozdílu handicapu. S tím nesouhlasí někteří odborníci z řad speciálních pedagogů, psychologů a učitelů, a dokonce ani sami postižení.

Hlasy proti se ozývají i z řad rodičů a to zejména proti inkluzi dětí ze sociálně slabých rodin. Je správné, aby do základních škol chodily všechny děti bez rozdílu IQ, postižení nebo sociálního zázemí? Stojí o to handicapovaní? Jsou na to školy a učitelé připraveni? A budeme na to mít potřebné finance?

Hosté: Marcel Chládek -ministr školství, mládeže a tělovýchovy, Klára Laurenčíková – předsedkyně české odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání, PaedDr. Jiří Pilař – předseda Asociace speciálních pedagogů, Marta Lešeňová – platforma Rodiče za inkluzi a další.

Anketa

Mají handicapované děti chodit do školy se zdravými dětmi?

49 % 310 hl. Ano 4 % 24 hl. Spíše ano 2 % 10 hl. Nevím 4 % 24 hl. Spíše ne 41 % 256 hl. Ne Celkem 624 hlasy
Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 L ST HD