Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Máme přijmout tisíce uprchlíků z muslimských zemí? Dále připravili: L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Již téměř čtyři roky sužuje Sýrii občanská válka, která vyvolala největší uprchlickou vlnu od konce druhé světové války. Miliony obyvatel byly donuceny opustit své domovy a přes tři miliony lidí i svou zemi, hovoří se o jedné z největších humanitárních krizí. Evropské státy se na konferenci OSN zavázaly poskytnout pomoc tisícům syrských uprchlíků.

Přes výzvy nevládních organizací a občanských iniciativ zabývajících se problematikou migrace, se ČR dlouhou dobu bránila přijetí lidí z této oblasti. Teprve na začátku letošního roku schválila vláda převoz 15 rodin s nemocnými dětmi do naší republiky, kde jim bude poskytnuto nejprve zdravotní ošetření a následně by měly být integrovány do české společnosti.

Je to ale dostačující? Nebo máme možnosti i kapacitu poskytnout pomoc a ochranu tisícům syrských lidí bez domova? A co bezpečnostní rizika, o kterých se mluví – jsou domnělá nebo opodstatněná? Nehrozí přijetím většího počtu uprchlíků rozšíření vlivu radikálních a teroristických islámských skupin na našem území? A nejde jen o vytváření zástupných problémů? Nebylo by lepší a efektivnější poskytovat pomoc jen v místě konfliktu?

Hosté:

Petr Fiala – předseda ODS, Stanislav Polčák – europoslanec TOP09, Martin Konvička – Iniciativa Islám v ČR nechceme, Magda Faltová – Sdružení pro integraci a migraci, Gen. Andor Šándor (v záloze) – bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR a další.

Anketa

Kdybyste kvůli politické situaci museli opustit svůj domov a vlast, uvítali byste azyl v nějaké rozvinutější zemi?

75 % 449 hl. Ano 3 % 19 hl. Spíše ano 3 % 18 hl. Nevím 2 % 13 hl. Spíše ne 17 % 101 hl. Ne Celkem 600 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 L HD