Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a R. Kudrnáček

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, zda je schválená podoba zákona o církevních restitucích ta pravá a správná a co nám přinesou kroky, které dělá jak vláda, tak opozice.

Diskutovat budou: Radek John – čestný předseda Věcí veřejných, RNDr. Vladimír Koníček – poslanec KSČM, expert na církevní záležitosti a další.

Církevní restituce mají svou pevnou podobu

Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků stát církvím vyplatí během 30 let náhradu 59 miliard korun + inflace, a vrátit by se měl majetek v hodnotě 75 miliard korun. Opoziční strany církevní restituce zpochybňují. Tvrdí, že si církve nárokují více, než jim patří, a že stát jim ochotně vychází vstříc. Proto podaly stížnost k ústavnímu soudu a chtějí, aby ústavní soud restituce zastavil a zákon zrušil. Zároveň vyzvaly vládu, aby počkala s podpisy smluv do té doby, než ústavní soud rozhodne. To ale vláda neudělala a premiér Nečas smlouvy podepsal. Co nás ale čeká, když ústavní soudu rozhodne ve prospěch opozice? A jak stát vůbec dospěl k částce 59 miliard korun?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 L HD