Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a R. Kudrnáček

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, proč musíme platit stále vyšší účty za elektřinu, zda mohou za vysoké ceny energie majitelé solárních elektráren.

Diskutovat budou: MUDr. Martin Kuba – ministr průmyslu a obchodu, Ing. Dana Drábová, Ph.D. – předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost a členka Poradní skupiny pro státní energetickou koncepci ČR, Ing. Zuzana Musilová – výkonná ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace, Jan Rovenský – vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace a další.

Domácnosti zaplatí v tomto roce v průměru za elektřinu o 2 tisíce více než v loňském roce, velké podniky na tom budou ještě hůř. Zdražení je přijde na miliony, přestože ceny na burzách šly v loňském roce dolů. Proč? Vypadá to, že na jednom se všichni shodují, dotace do solárních elektráren nebyla dobrá koncepce. Nebo to byl záměr, aby se někdo obohatil? Ministr Kuba to chce změnit a do poradního výboru přizval Ing. Drábovou ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Což se nelíbí kritikům, kteří tvrdí, že se automaticky budeme ubírat směrem k jádru a na obnovitelné zdroje už nebude místo. Podle návrhu této komise bude koncepce v tomto oboru počítat s jadernou energií z 50 % a z 15 % z obnovitelných zdrojů. Ale ani to nebude znamenat zlevnění energií. Jaké ceny nás tedy čekají do budoucnosti?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 L HD