Tváří v tvář problému – Poslední možnost zajistit se na stáří? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková, Č. Franěk a R. Kudrnáček

Moderátorka Michaela Jílková v přímém přenosu společně se svými hosty diskutuje o druhém důchodovém pilíři, o jeho výhodách či nevýhodách.

Hlavní hosté: David Šeich – poslanec ODS, Roman Sklenák – stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD, Jan Hutař – ředitel legislativního odboru Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a další.

30. června vyprší možnost pro občany starší 35 let zapojit se do druhého pilíře důchodové reformy. V tuto chvíli se do něj přihlásilo kolem 50 000 lidí. Odhad ministerstva financí byl mnohem velkorysejší. Ministr Kalousek předpokládal, že možnost zajistit se na důchod prostřednictvím druhého pilíře využije 2,5 milionu obyvatel. Penzijní fondy byly ve svých odhadech střízlivější – počítali s milionem zúčastněných, ale ani jejich odhady se zatím nepotvrdily.

Zastánci druhého pilíře tvrdí, že státní důchod bude tak malý, že ten, kdo se takto nezaopatří, bude v důchodu fakticky bez prostředků.

Pokud se ale rozhodneme do druhého pilíře vstoupit, už nebude cesty ven.

Má tedy smysl vstupovat do systému, ze kterého se nedá vystoupit a ani se v průběhu spoření dostat ke svým penězům? Opravdu si tím zajistíme vyšší důchod a tím pádem lepší životní úroveň v důchodovém věku? Nebo je výhodnější spořit si na důchod jiným způsobem?

zástupci odborné i laické veřejnosti.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 27.6. 2013 na ČT1 od 21:00 hodin.

Debatovat může přijít každý, kdo má odvahu říct veřejně svůj názor.

Anketa

Chystáte se zapojit do druhého pilíře důchodové reformy?

17 % 30 hl. Ano 83 % 149 hl. Ne Celkem 179 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 L HD