Tváří v tvář problému. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, jak se zrušení zelené nafty promítne do ceny potravin, jak v tomto směru probíhá vyjednávání s vládou a jestli zemědělci jen vydírají nebo jsou v právu.

Diskutovat budou: Ing. František Laudát – poslanec TOP 09, místopředseda Hospodářského výboru PSP, Ing. Jan Veleba – prezident Agrární komory ČR, Ing. Andrej Babiš – největší český podnikatel v potravinářství, Ing. Josef Stehlík – předseda Asociace soukromého zemědělství ČR, Ing. Petr Mach, Ph.D. – ekonom a další.

Vláda o zrušení zelené nafty rozhodla v rámci úspor pro příští dva roky. Těmito úsporami chce vláda udržet schodek rozpočtu pod 3 % DPH. Jde vlastně o zrušení vratky na zelenou naftu. V současné době mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 % spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských pracích. Agrární komora plánuje první demonstrace a blokádu silnic již na 23. 5. Zemědělské odbory dokonce mluví o blokádě Prahy. Zemědělci varují, že právě tento krok se netýká jen jich, ale doplatí na něj všechny vrstvy obyvatel, budou výrazně dražší potraviny, dojde k likvidaci družstev, budou se dovážet jen nekvalitní potraviny z ciziny. Stojíme snad o zelí z Polska s kyselinou mravenčí nebo o potraviny s technickou solí? Kde je pravda? Je v pořádku, že je české zemědělství dotované jinak než ostatní podnikatelské záměry a zemědělci jen vydírají blokádami? Nebo skutečně vláda už šetří na všem možném, jen ne na sobě?

Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 L HD