Různé

Domácí pečivo

1 kg polohrubé mouky
5 dkg droždí
2 žloutky
1 dkg sušeného mléka
20 dkg másla
sůl
voda dle potřeby

bazalka
sušená rajčata
slanina
sýr
šunka
vejce
sezamová semínka
kmín
mák

Droždí rozmícháme s trochou vody a mouky do hladka. Na vzniklý kvásek opatrně navrstvíme všechnu zbylou mouku, žloutky, sušené mléko, trochu soli a kousky povoleného másla, a dáme do tepla vykynout.

Až kvásek vystoupí na povrch, uhněteme vláčné těsto, do kterého podle potřeby přiléváme vodu. Těsto můžeme dochutit nasekanou bazalkou a kousky sušených rajčat, nebo kousky slaniny a nastrouhaným tvrdým sýrem. Vhodná jsou i lněná semínka či listový špenát.

Z těsta pak tvarujeme malé bochánky, které můžeme naplnit kousky šunky. Zajímavým tvarem pečiva jsou i jednoduché uzlíky či zamotaní šneci, vždy je ale nutné nechat vše na vymazaném plechu ještě jednou vykynout a potom pomašlovat vejci rozmíchanými s trochou vody.

Na závěr posypeme podle vlastní chuti strouhaným sýrem, sezamovými semínky, kmínem či mákem a dáme péct asi 10 až 15 minut do trouby rozehřáté na 200 stupňů. Pečivo by mělo mít zlatavou barvu, a tak je nutné ho hlídat. Teprve pak bude dokonalou přílohou třeba k salátům či fazolové polévce.

Rady

Domácí pečivo můžete udělat i ze žitné mouky.

Vodu přilévejte postupně, každá mouka saje jinak.

Na dochucení pečiva můžete použít i listový špenát či lněná semínka.

Na posypání pečiva se výborně hodí i mák nebo hrubá sůl.

Ohodnoťte tento recept: 

0 hlasů

Další recepty Celý díl