Dej mi duši a ostatní si ponech

Světová kongregace Salesiánů je dnes největším řádem v Čechách a dosahuje v práci s mládeží i v charitativní a misijní oblasti skvělých pozitivních výsledků.
Režie Otakáro Maria Schmidt

Děti čím dál více šikanují spolužáky. Mladí lidé jsou stále agresivnější. Snad i prázdnější. A to přesto, že vlastní čím dál více věcí. Chybí jim ale vztahy. Salesiáni Dona Bosca to dobře vědí. Být s mladými, o to jde salesiánům především. Ne radit z výšin, ale pohybovat se v terénu. Sdílet se školáky, učni a studenty jejich smutky a radosti. Dát jim pozitivní motivaci. Aby se nenudili, aby nebyli zklamaní a otrávení a nemuseli sahat po drogách. Jde vlastně o prevenci. Ne nadarmo se výchovný systém salesiánů nazývá preventivní.

Salesiáni jsou řeholníci, ale nemají klasické kláštery. Nemají oficiální oděv. Jejich poznávacím znamením jsou vyhrnuté rukávy. Jedna z jejich hlavních činností je práce s mládeží, kterou získává hlavně sportem. Takovým typickým komunikačním prosředkem je fotbal. A protože míč připomíná svět, je symbolem k vyjádření některých myšlenek. Nejde o míč jako takový, ale o jeho směřování, tak jako naše působení ve světě.

Otakáro Maria Schmidt
režisér a scenárista

Otakáro Maria Schmidt

* 28. 7. 1960


Jana Kristina Studničková
dramaturgyně, režisérka, střihačka, herečka

Jana Kristina Studničková

* 28. 2. 1977


Stopáž57 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrDokument