Obrazový životopis slavných – tentokrát jubilanta Karla Gotta – díky kterému si uvědomíte, jak plyne čas a jak formuje každého z nás (2008). Režie Š. Šedivá

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Karel Gott je jeden z nejvýznamnějších českých zpěváků, král české pop music, jehož jméno zdobí přívlastek „Zlatý hlas z Prahy“. Je jednou z největších legend české hudební scény celé historie a to jak moderní, tak klasické. Současně je i jedním z nejvýznamnějších neanglicky zpívajících interpretů populární hudby ve světovém měřítku a jediným českým zpěvákem, který se výrazně prosadil i v zahraničí. Podařilo se mu dobýt i teritoria, kam mají vstup jen skutečně ti největší z největších (Las Vegas a Atlantic City, Nashville, Carnegie Hall, Kreml a další…). Neuvěřitelná byla a je jeho popularita, která zasáhla prakticky všechny generace a trvá bez větších výkyvů nebo přestávek už více než 40 let. Na poli tohoto hudebního žánru jen těžko najdeme podobná srovnání – v tomto směru je opravdovým fenoménem.

V mládí se toužil stát malířem a po ukončení školní docházky se neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když nebyl přijat, odešel do učení na elektromontéra. Během učňovských let se věnoval své druhé velké lásce – hudbě a zpěvu. V 50. letech příležitostně vystupoval jako zpěvák-amatér a účastnil se různých pěveckých soutěží. Od roku 1960 se profesionálně věnuje již pouze zpěvu. V roce 1962 dostal nabídku na angažmá do nejslavnějšího, tehdy ještě nového divadla Semafor, která znamenala zásadní zlom v jeho kariéře. V roce 1963 se jeho píseň „Oči sněhem zaváté“, stává doslova dynamitem, když je vyhlášena absolutně největším hitem roku. S mnohými dalšími hity se poprvé ocitá na samotném vrcholu a je vyhlášen Zlatým slavíkem 1963, což pro něho znamená doslova raketový start. V roce 1965, po odchodu ze Semaforu, zakládá s bratry Štaidlovými vlastní divadelní scénu Apollo. Po jejím rozpuštění v roce 1967 odchází na 7měsíční angažmá do Spojených států (Las Vegas). Odtud se vrací úplně nový Karel Gott, dokonalý a sebevědomý profesionál. V 70. a 80. letech pokračuje jeho hvězdná dráha lemovaná desítkami nejvýznamnějších ocenění, zlatých, stříbrných, diamantových a platinových desek, které sbírá doslova jako „na páse“, včetně Zlatých slavíků. V 80. letech vystupuje ve vrcholné formě doma, stejně jako jinde v Evropě, v zámoří i Asii. Svůj repertoár rozšiřuje od popu, přes lidovky až po klasickou hudbu.

V polovině 80. let popularita Karla Gotta v Česku i v zahraničí dosahuje vrcholu, na domácí scéně mu vůbec poprvé roste konkurence v podobě mladých zpěváků, která však jen nakrátko přerušuje dobu jeho kralování, a koncem 80. let ustupuje zpět.

Během 90. let se věnuje také stále více své druhé lásce – malování a své obrazy úspěšně vystavuje v Česku i v zahraničí. V obnovené anketě „Český slavík“ obsazuje v roce 1996 opět s velkým náskokem první pozici, kterou si drží dodnes.

Karel Gott
zpěvák

Karel Gott

* 14. 7. 1939

† 1. 10. 2019


Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 ST 4:3
ŽánrDokument