Od premiéry „dřevěného seriálu“ v roce 2008 uplynula hezká řádka let a dorostla další generace. Ví toho o dřevě dost? Kus dřeva ze stromu je obsáhlý (26 dílů) seriál o dřevě, o práci s ním a o našem vztahu k němu. To „svoje“ v něm najdou milovníci přírody, stromů – podívají se pod kůru. Nikdo se nebude nudit! Pokud víme, používají jednotlivé díly i kantoři na pracovní vyučování – dílny. „Pouští“ se studentům VOŠ či učilišť – jako škola hrou. Ale inspiraci tu najdou i maminky pro svoje děti. V podstatě každý náš obecně známý strom má svůj vlastní díl. Uvidíte strom v lese, surové kmeny, řezivo a hotové věci – od misky přes šperk až např. k sošce. Mluvíme česky a přístupnou formou.

Motto seriálu:

Kousek za Prahou žije muž, který tvrdí, že doba kamenná či bronzová byla a minula – ale doba dřevěná stále trvá. Mohli jste ho vidět na některé z vernisáží jeho výstav, navštívit některý z jeho Dřevěných večerů, se kterými objíždí republiku, nebo ho potkat v okolí Kralup na procházce se psy. Ale nejčastěji je ve svém ateliéru. Tady ze všemožných dřev skládá své obrazy a objekty. Dělá to už spoustu let a vydal o tom několik knih. Martin Patřičný, autor knihy „Dřevo krásných stromů“, nás bude provázet pod kůru, dovnitř stromu…

Je to poprvé, co autor a režisér Bedřich Ludvík neoslovil žádného ze slavných herců, ale nabídl průvodcovské slovo v novém vzdělávacím seriálu Kus dřeva ze stromu autentickému znalci. Tím „odborníkem na dřevo“ je výtvarník, spisovatel a příležitostný herec a recitátor Martin Patřičný. Ten se pokusí divákům – zřejmě vůbec poprvé – ukázat zároveň se stromem i jeho dřevo.

Bedřich Ludvík ještě ani nedokončil seriál Praha, město věží s Viktorem Preissem jako průvodcem a už jste ho mohli potkat v polích u Kralup s kamerou v ruce. Tentokrát se tedy nešplhalo do výšek a neorganizovalo letecké natáčení. V seriálu Kus dřeva ze stromu si Bedřich Ludvík, jako režisér a spoluautor, vyzkoušel nové postupy:

  • Žádné efektní letecké záběry – maximálně tak pohledy ze stromu, na který vyleze Martin Patřičný se svým vnukem Jiříkem.
  • Žádné exkluzivní téma, jakým byly rozhledny, památné stromy, prameny řek či pražské věže – ale kus „obyčejného“ dřeva z uschlého stromu.
  • Žádná panoramata krajiny, ale detaily dřeva a práce odřených rukou Mistra Patřičného.

Martin Patřičný ve svých „dřevěných obrazech“, které dělá víc jak dvacet let, využívá nejen své kompoziční fantazie, ale také všech možných druhů dřeva. Dovede ve své práci použít jak snadno dostupné až triviální dřevo, tak vzácné dřeviny, ale i škůdcem napadený a skrz na skrz provrtaný kus dřeva.

Bedřich Ludvík
dramaturg

Bedřich Ludvík

* 1953