Romantická komedie o nerozlučném přátelství, nepodařených láskách a nešťastných záletech dvou sympatických mladých žen (2009). Hrají: N. Boudová, S. Postlerová, V. Vydra, S. Skopal, J. Lábus, M. Táborský, G. Vránová a další. Scénář J. Míka. Kamera letošní jubilant J. Špelda. Režie O. Kepka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Hlavními hrdinkami romantické komedie jsou dvě kamarádky Pavla (N. Boudová) a Dáša (S. Postlerová). Obě učí na základní škole, a zatímco Dáša je šťastně vdaná, Pavla svého životního partnera ještě nepotkala. Když nezafunguje seznamování na inzerát, rozhodne se Dáša, že své kamarádce najde partnera na internetu. Konečně se objeví zajímavý muž (V. Vydra), ale Pavla se seznámení s ním vyhýbá. Protože by ale nechtěla zůstat v životě sama, přece jen souhlasí s Dášiným nápadem, že si nový objekt nejdříve anonymně oťuknou. Co kdyby to byl konečně ten pravý? Vydají se za ním a netuší, jaké dobrodružství na ně čeká. Zažijí spoustu legrace, ale také nejedno zklamání. Vydrží jejich kamarádství tak těžkou zkoušku?

Kameramanem tohoto snímku byl Josef Špelda, který právě dnes oslavil 80. narozeniny.

Romantická a veselá Bekyně…

Dva termíny z titulku žádají vysvětlení…

Romantická a veselá chce být televizní komedie právě natáčená režisérem Ondřejem Kepkou podle scénáře Jana Míky.

Bekyně, celým jménem Bekyně mniška, je škodlivá noční můra. Nehezký motýlek šedavé barvy ve smíšených lesích nebezpečný není, ale ve smrkových monokulturách může ožíráním jehličí způsobit velké problémy.

V novém televizním filmu jde o motýlí existenci. Vůbec, motýli jsou tam hodně podstatní. Jedna z hlavních figur, vedoucí kulturního domu Hubert, motýly sbírá. Jiná figura, stále svobodná a stárnoucí učitelka Pavla nemá doma koho „vychovávat“, a tak motýly fotí. Ti dva se navzájem ještě neznají, zatím si posílají pouze maily podobně jako Tom Hanks a Mag Ryanová ve slavné a taky romantické komedii Láska přes internet… Ale všechno přijde…

Tuhle bizarní dvojici doplňuje věčný mladík a „balič“ Karel, který se otočí za každou sukní, a když se akce povede, další zářez je na pažbě… Kvarteto doplňuje ještě jedna učitelka, kamarádka Pavly Dáša, pro změnu vdaná, ale doma ne moc spokojená.

Kvůli lepší identifikaci lze prozradit, že motýlkáře Huberta hraje Václav Vydra, fotící Pavlu Nela Boudová, „dívkaře“ Karla Svatopluk Skopal a problémovou manželku Dášu Simona Postlerová.

Tihle čtyři, plus samozřejmě další desítky televizních profíků, se sešli v jeden čas na jenom místě, aby natáčeli další scény filmu.

To vše v kouzelném, a taky trochu zapomenutém místě s názvem Ostroh, snad dva tři kilometry od Františkových Lázní. V Ostrohu je také romantický hrad Seeburg, který patřil už Janu Lucemburskému, pak jeho vnukovi císaři Zikmundovi, Kašparu Šlikovi, a po zpustošení švédskými vojsky za třicetileté války pak rodu Habsburků, jmenovitě císaři Leopoldovi I.

A ve stínu Seeburgu, na letním sezení vedle televizního cateringu, tedy takové osvěžovny pro herce a štáb, se o filmu Bekyně mniška povídalo… Kromě hlavních hereckých protagonistů tu byl režisér Ondřej Kepka, dramaturgyně Marča Arichteva a scenárista Jan Míka.

Josef Špelda
kameraman

Josef Špelda

* 22. 4. 1940


Stopáž77 minut
Rok výroby 2008
 D ST HD
ŽánrFilm