Kevin Costner v roli muže, který hledal smrt a našel sám sebe. Slavný americký western, vyznamenaný sedmi Oscary.
Dále hrají: M. McDonnellová, G. Greene, R. A. Grant, T. Cardinalová a další. Režie: Kevin Costner

Snímek Tanec s vlky je režijním debutem herce Kevina Costnera, natočeným v roce 1990 podle knihy Michaela Blakea. Oba tvůrci věnovali náročnému projektu několik let, což přineslo až překvapivý výsledek. Tanec s vlky se stal nejúspěšnějším filmem sezony. Tento westernový epos na jedné straně vychází z klasického žánru americké kinematografie, zároveň je i velkolepou historickou podívanou. Tříhodinový snímek, sklízející obrovský ohlas v celém světě, získal pochopitelně řadu ocenění, např. Stříbrného medvěda za herecký výkon pro Kevina Costnera na MFF v Berlíně v roce 1991, dále čtyři Zlaté glóby ( nejlepší film, drama, režie, scénář) a konečně i sedm Oscarů za nejlepší film, režii, scénář podle předlohy, kameru, střih, hudbu a zvuk.

Příběh se odehrává v šedesátých letech 19. století a jeho hrdinou je poručík Dunbar, přijíždějící na Jihozápad, aby zde poznal život na hranici. Již v první velké bitvě je zraněn a jen zázrakem unikne chirurgům polního lazaretu před amputací nohy. Své poslání vidí jinde, a tak omámen bolestí spěchá do frontové linie. Kousek, který zde předvádí, šokuje vojáky na obou stranách. Muž, který unikl v přímé palbě množství nepřátelských kulek a podnítil své vojáky k heroickému útoku, se posléze těší zvláštní úctě samotného generála. Jeho další kroky vedou do vzdálené pevnůstky Fort Sedgewick, kde sice nenajde nikoho z vojáků, ale o to blíže je k Indiánům. Poznává Siouxy a přijme po řadě komických nedorozumění jejich životní styl.

Film je i oslavou nádherné americké přírody a jejích původních obyvatel. Často bývá zmiňována úchvatná a náročná scéna lovu bizonů, při které bylo snímáno stádo tří tisíc pěti set zvířat, navíc pro scény zabíjení bylo použito i modelů. Většinou však Costner pracuje s jednoduchými výrazovými prostředky, se kterými dosahuje maximální účinnosti. Neváhal obsadit role Indiány, značná část dialogu je pak v lakotštině s podtitulky. Nesmírně přirozeně působí i jeho partnerka Mary McDonnellová. Velkolepá oslava zaniklé „prérijní kultury“, která v pravých okamžicích překvapí i smyslem pro humor, je zarámována dnes již slavnou hudbou Johna Barryho.

Dále hrají: M. McDonnellová, G. Greene, R. A. Grant, T. Cardinalová a další. Režie: Kevin Costner

Napište nám