Děti našich rodičů aneb Jak se kalifornský surfař naučil mít rád Československo

Rodina československého ministra Ladislava Feierabenda na cestě od 1. republiky do Evropské unie (2007). Režie T. Feierabend

Americký filmový tvůrce Tom Feierabend surfuje napříč světadíly i desetiletími, aby vystopoval osud své české rodiny od 30. let až do současnosti.

Jeho dědeček, Dr. Ladislav Feierabend byl po Mnichově prezidentem Benešem vtažen do politiky. Jako ministr zemědělství před i během nacistické okupace se stal význačným členem odboje. Po odhalení gestapem Feierabend za dramatických okolností uprchl do Londýna, kde se připojil k Benešově exilové vládě. Převážná část jeho rodiny byla poslána do koncentračního tábora, ale všichni jako zázrakem přežili. V roce 1948 Ladislav Feierabend opět těsně unikl zatčení a odjel se svojí ženou a dětmi do exilu. Jeho rodina byla rozptýlena po Evropě a Americe.

Režisér Tom Feierabend se znovu vrací k příběhům, které slýchával jako malý, od cimrmanovských ód na Čechy za první republiky až k vyprávění o hrůzách, které následovaly. Příběhům, které balancují mezi realitou a mýtem, mezi malou a velkou historií. Provází nás od kalifornské pláže, kde vyrostl, k řece Malši, kde jeho dědeček v 30. letech natáčel své děti. Poté pokračuje dále – přes Terezín, Dachau, Paříž, Londýn, Bretton Woods a Washington až do současné Prahy.

Film splétá dohromady rodinné filmy tří generací, úryvky z memoárů Ladislava Feierabenda, historické a policejní archivy a osobní svěděctví rodiny Feierabendovi a významnných Čechů včetně Václava Havla, Medy Mládkové, Milana Uhdeho a Pavla Žáčka.

Tato hluboce intimní a překvapivě osobitá cesta filmaře Toma Feierabenda k jeho vlastní identitě nabízí neobvyklý vhled do identity českého národa.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2007
 ST 4:3
ŽánrDokument