Významný charakterní herec i člověk, který by letos oslavil 95 let, v mnoha ukázkách a vzpomínkách příbuzných, V. Kubánkové, I. Hüttnerové, V. Preisse, J. Novotného, F. Laurina a dalších (2009). Režie J. Novák

Už jako kluk hrával Ota Sklenčka spolu se svou sestrou pro okolní děti loutkové divadlo. Původní pimprlata i kulisy doplňoval – díky svému výtvarnému talentu – pohotově dalšími. Jakkoliv původně uvažoval o medicíně, během války se začal věnovat divadlu. Na svých prvních štacích kromě herectví zajišťoval také výpravu a dostal se i k režii. Jeho manželkou byla herecká kolegyně Nina Popelíková. Tvořili spolu nerozlučnou dvojici lidí, kteří se doplňovali svými vlastnostmi, občanskými postoji i stejným názorem na rodinné zázemí. Působil v Divadle na Vinohradech, ale i na jiných pražských scénách. Na jeho pedagogické působení na DAMU vzpomíná dodnes řada jeho hereckých žáků. Po roce 1968 měl existenční problémy. Nové angažmá získal až v polovině sedmdesátých let v tehdejším Realistickém divadle. Výrazné postavy v řadě inscenací, které jsou živé dodnes, mu poskytla i televize.

Na skvělého herce, pedagoga, interpreta Seifertových veršů, zastánce rebelujících hereckých adeptů, ale i kamaráda z chalupy, rybáře a vášnivého kuřáka vzpomínají vedle jeho dcery a sestry také František Laurin, Iva Hüttnerová, Viktor Preiss, Miloš Hlavica, Věra Kubánková, Jiří Plachý a další.

Připomeňme si prostřednictvím dokumentu tohoto českého herce, který by se letos dožil 95 let.

* 19. 12. 1919

† 10. 10. 1993


Stopáž52 minut
Rok výroby 2009
 ST AD
ŽánrDokument