Prosincové vydání je nabídkou vizuálních zážitků z celé republiky. Černá země? Mýtus a realita je velká výstava v ostravském Domě umění, v humpolecké Osmičce vystavují tvorbu autorských dvojic a v Praze vás pozveme na performanci Adély Součkové, finalistky Ceny J. Chalupeckého

Obsah dílu

Přehrát vše
Výstava Černá země? Mýtus a realita je převzatý název obrazu Břetislava Bartoše z roku 1920, který se stal demonstrativní malířskou vizí Ostravska jako industriálního světa. Ale podtitul mýtus a realita zpochybňuje často opakované klišé o výjimečnosti, nebo naopak průměrnosti dané lokality a vazbou především na sociální umění. V ostravském Domě umění najdete výtvarnou a uměleckou scénu Ostravy a širšího regionu, ve kterém žili Češi, Němci, Poláci i Židé mezi léty 1918–1938. Vystaveny jsou malby, kresby, plastiky, porcelán, ale také moderní reklamní design, knižní grafika a dokonce i malý aerodynamický vůz Tatra V 570 z roku 1933. Obrazy z kratšího období po vzniku naší republiky nabízí Galerie Kooperativa na výstavě s názvem STO OBRAZŮ 1918–2018.

Uvidíte zde díla Emila Filly, Antonína Procházky, Václava Špály, Františka Kupky, Toyen, Josefa Čapka, Josefa Šímy a dalších umělců. A to je jen závdavek vizuálních zážitků, které vám přineseme v předvánočním vydání.
Stopáž52 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrMagazín