52 minut o výtvarném umění – Výstava měsíce: Andy Warhol v Rudolfinu – Artfór: polystyrén v podání Ivana Komárka – Fenomén světelných instalací v Praze – Portrét Krištofa Kintery, spoluautora Entropy – ARTIPY

Obsah dílu

Přehrát vše
Uprostřed Prahy se objevily světelné a prostorové instalace, které opravdu nelze přehlédnout. Umělci z několika evropských zemí je připravili u příležitosti předsednictví Česka v Evropské unii. Projekt Transparency 2009 potrvá právě po dobu, kdy budeme stát v čele unie. My se navíc v Artmixu podíváme, kdo z našich umělců se věnuje podobným neonovým sochám a instalacím a proč podlehli tomuto současnému fenoménu?

Jako Výstavu měsíce jsme zvolili expozici v Galerii Rudolfinum – Andy Warhol Motion Pictures. Poprvé v České republice se představí ranné Warholovy filmy, ve kterých hraje hlavní roli fascinace záznamem času. Výstava je uskutečnitelná díky převodu filmového materiálu do DVD formátu. Tato technologie umožňuje Warholovy filmy vnímat jako skutečné „oživlé obrazy“ v galerii.

V Artfóru navštívíme malíře Ivana Komárka, který se mimo jiné věnuje vyřezávání drobných objektů z polystyrénu. V hravé tvorbě, pro niž objekty vymalovává, dotváří lepením a nasvěcováním, dociluje humorné nadsázky.

Talent měsíce je nahlédnutím do současné tvorby Jana Turnera, absolventa AVU, který se věnuje především kresbě a konceptuálnímu sochařství. Na společnou nekomiksovou výstavu v prostorech NoD v Praze, chystá umělecké ztvárnění rozhovoru dvou děr ve zdi, případně klíšťat o porodech do moře za asistence delfínů.

V Portrétu uvidíte Krištofa Kinteru, který patří na současné české scéně mezi nejznámější výtvarníky mladé generace. Možná mu ještě ke zvýraznění v poslední době přispělo spoluautorství na projektu Entropa. A my se ho budeme také ptát, jak by měli lidé k současnému umění přistupovat?
Stopáž52 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín