25 minut

19. února

Obsah dílu

Heřmanická halda prohořívá ke kalovým nádržím — Heřmanická halda prohořívá ke kalovým nádržím — Osmý odklad nástupu do Liberty — Začne stavba poslední částí obchvatu Olomouce — Zpoždění rekonstrukce mostu přes Odru — MS kraj hledá dobrovolníky — Pravidla pro integrační sociální podniky — Zájem o střední odborné školy — Výběr ze sociálních sítí — Omluva v případu neoprávněné sterilizace — Sto let od narození Františka Vláčila

Části dílu

00:57
Heřmanická halda prohořívá ke kalovým nádržím
  Termická aktivita na heřmanické haldě v Ostravě se rozšířila. Přiblížila se ke kalové nádrži K1. Kromě uhelných zbytků jsou v ní odpadní vody z koksovny s vysokým obsahem fenolu, čpavku a dalších nebezpečných chemikálií. Množstvím materiálu odpovídá nádrž třetině největší ekologické zátěže – ostravským lagunám.
  03:46
  Heřmanická halda prohořívá ke kalovým nádržím
   Heřmanická halda je nejrozměrnější odvalový komplex na Ostravsku. Rozkládá se na ploše o rozloze sto tři hektarů. Vznikat začala už v 1. polovině 19. století při hloubení Dolu Ida. Největší množství materiálu tady začali ukládat v průběhu 40. až 60. let minulého století, kdy se začal rozšiřovat Důl Heřmanice. Halda ve své vrcholové části dosahuje výšky až sedmdesáti metrů. Halda začala hořet na konci 90. letech, od té doby stále prohořívá. Žár o teplotě až 800 stupňů spaluje desítky metrů pod povrchem to, co zbylo po těžbě uhlí. Součástí heřmanického odvalu je kromě tří kalových nádrží i skládka chemického odpadu, ke které se termická aktivita blíží.
   07:53
   Osmý odklad nástupu do Liberty
    Do huti Liberty se vrátila stovka pracovníků. Podniku se podařilo ve svařovně rourovny zprovoznit kotelny. Do dvou týdnů by se měla rozjet i válcovna. V huti teď pracuje 1500 lidí. Nástup většiny zaměstnanců se ovšem znovu odkládá. Pracovníci jsou doma od 22. prosince a dostávají celou výplatu. Odboráři jsou se situací nespokojeni, na čtvrtek proto svolali před huť protestní akci.
    09:38
    Začne stavba poslední částí obchvatu Olomouce
     Ředitelství silnic a dálnic příští týden v úterý zahájí stavbu poslední části obchvatu Olomouce. Jde o tří kilometrový úsek dálnice D35 mezi Křelovem a Slavonínem. Zprovozněn by měl být v roce 2026. Díky této dopravní stavbě by se měly přestat tvořit dlouhé kolony před okružní křižovatkou u hypermarketu Globus.
     10:04
     Zpoždění rekonstrukce mostu přes Odru
      Most v Polance nad Odrou na okraji Ostravy je pro auta kvůli rekonstrukci stále uzavřený. Opravu si vyžádal jeho havarijní stav. Původní podzimní termín zprovoznění se posunul na jaro. Stavební práce o víc než půl roku zpozdila změna projektu.
      11:59
      MS kraj hledá dobrovolníky
       Moravskoslezský kraj hledá spolu s humanitární organizací Adra koordinátory pro mimořádné události. Na starost budou mít dobrovolníky, ale třeba také organizaci materiální a finanční pomoci například při velkých nehodách nebo povodních.
       13:57
       Pravidla pro integrační sociální podniky
        Jasná pravidla pro firmy, které zaměstnávají lidi se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. To by měl přinést nový zákon o integračním sociálním podniku. Mimo jiné nastaví pro tento typ podnikání finanční podmínky – slevy na pojistném nebo pravidla pro zařazení do systému veřejných zakázek. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL dokument v nejbližších dnech projedná vláda. Platit by mohl od příštího roku.
        15:49
        Zájem o střední odborné školy
         Zítra je poslední den, kdy mohou žáci devátých tříd podat přihlášky na střední školy. Letos poprvé tak mohou učinit elektronicky a vybírat si ze tří škol. Stále častěji rodiče s dětmi přitom preferují průmyslové obory. Věří, že jim to v budoucnu zajistí uplatnění na trhu práce.
         18:02
         Výběr ze sociálních sítí
          Dopravní nehoda tahače s návěsem, který převážel obilí, dnes dopoledne téměř pět hodin komplikovala dopravu na dálnici D48 ve směru na Frýdek-Místek. Tahač s návěsem se převrátil na bok, náklad se rozsypal na silnici. ********** Náhoda pomohla okradenému majiteli elektromotorky získat zpět svůj stroj – narazil na něj den po krádeži u obchodu v Ostravě-Přívozu, odkud mu ji předtím zloděj ukradl. Přivolal policii a na nového majitele si tak zvaně počkal. Ukázalo se, že„nový majitel měl motorku předchozí večer koupit od dvou mužů za 5 tisíc korun. Jelikož byl motocykl vybaven i klíči, věřil tomu, že není kradený. Zloděje policisté dopadli, byl jim jednatřicetiletý recidivista, propuštěný loni podmíněně z výkonu trestu.
          18:54
          Omluva v případu neoprávněné sterilizace
           Jedna z nemocnic v Moravskoslezském kraji se omluvila ženě za protiprávní sterilizaci z roku 2000. Jde o symbolické gesto nemocnice na doporučení ombudsmana. Na kancelář veřejného ochránce práv se žena obrátila poté, kdy neúspěšně žádala ministerstvo zdravotnictví o odškodnění za nevědomé způsobení neplodnosti. K prokázání jí ale chyběl důkaz – kompletní zdravotnická dokumentace. Nemocnice ji totiž skartovala o třicet let dřív, než nařizují pravidla.
           21:15
           Sto let od narození Františka Vláčila
            Před sto lety se v Českém Těšíně narodil režisér a scenárista František Vláčil - tvůrce celovečerních i dokumentárních filmů Markéta Lazarová, Údolí včel nebo Stíny horkého léta. Velkou část dětství strávil také ve Frýdku-Místku. Obě města chtějí filmovému režisérovi vzdát hold a jeho působení ve městě připomenout pamětní deskou.
            Přehrát celé video
            Stopáž25 minut
            Další díl
            20. února

            Přehled dílů

             
            Stopáž25 minut

            23. dubna

            Vývoj počtu případů černého kašle — Vývoj počtu případů černého kašle — Další mrazivá noc — Teplárny: transformace bude stát 200 miliard — Dotace na dekarbonizaci — Developer chce vybudovat zónu v Přerově — V Litovelském Pomoraví končí projekt proti komářím kalamitám — Cisterny pro letadla NATO — Únik plynu v centru Ostravy — Začíná Academia Film Olomouc — Výběr ze sociálních sítí — Nová plavební komora na Baťově kanálu — Celostátní finále mladých nástrojářů — Vyhlašování cen Jantar

            23. 4. 2024 na ČT1
            Stopáž25 minut

            22. dubna

            Dolní Lutyně o referendu ke gigafactory — Příprava referenda ke gigafactory — Meteorologové varují před mrazy — Poho Park Gabriela získal evropskou dotaci — Výsledky Speed Marathonu — V Hanušovicích začne oprava hlavní silnice — Odborníci zkoumají řeč na Hané — V Kopřivnici otevře domov pro seniory — Vyšetřování úhynu ryb v Jičínce — V OD Breda objevili historické schodiště — Vážení přetížených kamionů na Jesenicku — Výročí návratu modelu Tatry 148 na český trh

            22. 4. 2024 na ČT1
            Stopáž25 minut

            19. dubna

            Přibývá obézních dětí — Obezita u dospělých — Mráz může ohrozit úrodu — OKD má souhlas pro těžbu — Muž donesl na policii 23 funkčních granátů — Policejní akce Speed Marathon — Speed marathon 2024 — Vyšla poslední kniha z trilogie Šikmý kostel — Nové prostory pro hendikepované v Olomouci — Přerov zbourá bývalý hotel Strojař — Výběr ze sociálních sítí ČT — Novinky v olomoucké MHD — Za hranicí mysli Tomáše Petrečka

            19. 4. 2024 na ČT1
            Stopáž25 minut

            18. dubna

            Ve Zlatých Horách vznikne stanice záchranné služby — Hromadné výpovědi učitelů ZŠ Doubrava — Trest za vydírání pro bývalého zastupitele — Podezření na týrání koní — Open Studios Ostrava 2024 — Spor o stavbu cyklostezky v Trojanovicích — Výstraha před mrazem ve vegetačním období — Akce Zlepši si techniku na VŠB — Výběr ze sociálních sítí ČT — Retrospektiva fotografa Michala Kalhouse

            18. 4. 2024 na ČT1
            Stopáž25 minut

            17. dubna

            Spor o větrníky u Moravského Berouna — Budoucnost větrné energetiky — Vývoj kolem heřmanické haldy — Gabriela Lefenda novou ředitelkou TS Ostrava — O Hanácká kasárna v Olomouci není zájem — Hejtman Bělica opustil některé sněmovní orgány — Zločin a trest v Bílovci — Razantní pokles teplot — Péče o děti s autismem — Baletní pocta českým skladatelům

            17. 4. 2024 na ČT1
            Stopáž25 minut

            16. dubna

            Nová trasa pro horská kola v Mostech

            16. 4. 2024 na ČT1
            Stopáž25 minut

            15. dubna

            Stojírenství pořád v krizi — Vývoj kondice průmyslových podniků — Prasečí hlavy před Androvým stadionem vyšetřuje policie — Výročí zahájeno ostravsko-opavské operace — Hlasování věřitelů o restrukturalizaci Liberty — Nemocniční pavilon z konejnerů — Inaugurace olomouckého arcibiskupa — Uzavírka Kovonského mostu — Výběr ze sociálních sítí — Bilance potravinové sbírky — Přijímací zkoušky na střední školy — 50. let výročí založení HaDivadla

            15. 4. 2024 na ČT1
            Stopáž25 minut

            12. dubna

            Přijímací řízení na střední školy — Začaly přijímací zkoušky na střední školy — Zemědělci sázejí, stará úroda je ve skladech — Projektový záměr dostavby Severního spoje — Sbírka na Ukrajinu na Právnické fakultě UPOL — Ostravsku chybí pěstouni — Modernizace elektrárny Dlouhé stráně — Omezení dopravy na D1 — V Olomouci vrcholí přípravy inaugurace — 185 let Třineckých železáren — Začal krnovský filmový festival KRRR!

            12. 4. 2024 na ČT1
            Stopáž25 minut

            11. dubna

            Méně stavebních úřadů — Města redukují počet stavebních úřadů — Hradisko má potíže s pitnou vodou — Nový tým v šumperské nemocnici — Nová základna záchranářů ve Zlatých Horách — Hokejová horečka v Třinci — Přibývá asistentů prevence kriminality — Česká pošta snižuje ztrátu — Balíkovna v Mošnově čeká na rozhodnutí — Výběr ze sociálních sítí ČT — Začal festival Jeden svět

            11. 4. 2024 na ČT1
            Stopáž25 minut

            10. dubna

            Majitel Liberty jednal s vládou — Schůzka s majitelem Liberty zklamáním — Obce a DIAMO jednaly o těžbě plynu — Vedlejší větev kauzy Bečva před soudem — Výstava o osudu H. Píky — Nebezpečný úsek silnice na Prostějovsku — Další kamery do vozidel Dopravního podniku — Boris Jirků vystavuje v Galerii Chagall

            10. 4. 2024 na ČT1

            Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

            Napište nám