25 minut

19. květen

Obsah dílu

Problémy se spádovostí na ZŠ — Spádovost na ZŠ — Spor samospráv a vlády kvůli dani z nemovistosti — Případ poplašné zprávy o tuberkulóze — Začala lázeňská sezona — Týden Jana Prokeše — 3D modely šilheřovických památek — Kontroly v ostravské hromadné dopravě — Nárůst počtu sov přírodě — Výběr ze sociálních sítí ČT — Začíná Festival muzejních nocí

Části dílu

01:11
Problémy se spádovostí na ZŠ
  Hodně zájemců, ale málo volných míst pro budoucí prvňáky. Tato situace se týká některých základních škol v centru Ostravy. Do školy v Ostrčilově ulici se nedostala víc než polovina zájemců, včetně dětí, které bydlí na dohled. Zřizovatel - městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz - se chce s rodiči setkat. Podle radnice jsou ale poblíž další školy, na nichž ještě místa jsou.
  04:02
  Spádovost na ZŠ
   Informace k tématu doplnila analytička Lucie Slejšková.
   06:55
   Spor samospráv a vlády kvůli dani z nemovistosti
    Spor mezi Svazem měst a obcí a vládou. Přou se kvůli plánům kabinetu na dvojnásobné zvýšení daně z nemovitosti. Dojít k tomu má příští rok. Jde o návrh, který je součástí konsolidačního balíčku. Vláda ho představila minulý týden. Část peněz má jít nově státu, doteď je do rozpočtů získávaly jen samosprávy.
    08:46
    Případ poplašné zprávy o tuberkulóze
     Olomoučtí policisté odložili případ poplašné zprávy, která v únoru tvrdila, že se od ukrajinských vojáků cvičících na Libavé šíří vysoce infekční tuberkulóza a krajská hygiena kvůli tomu zve obyvatele mimořádně k vyšetření. Policie nezjistila, kdo nepravdivou informaci na internet umístil. Hygiena tehdy oznámení označila za falešné, zprávu už ale mezitím na facebookovém profilu několik hodin sdílela i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Příspěvek vzápětí smazala a omluvila se.
     09:20
     Začala lázeňská sezona
      Priessnitzovým léčebným lázním v Jeseníku se pomalu vracejí hosté, stále je jich ale méně než před covidem. Po energetické krizi se teď zařízení připravuje na možné změny, které může přinést vládní úsporný balíček.
      12:08
      Týden Jana Prokeše
       Politik Jan Prokeš, který se zasloužil mimo jiné o stavbu ostravské Nové radnice, se narodil před 150 lety. Výročí si Ostrava připomene například odhalením zrestaurované pamětní desky, která byla léta skrytá pod omítkou ve věži Nové radnice nebo křtem knižní monografie.
       12:48
       3D modely šilheřovických památek
        Zámek nebo Neptunova kašna v Šilheřovicích ve zmenšeném provedení. Pět 3D modelů architektonicky zajímavých šilheřovických památek tvoří informatici z Ostravské univerzity. Obec chce zmenšeniny nabízet návštěvníkům Horního Slezska. Na jeho propagaci spolupracuje s polským mikroregionem Krzyżanowice.
        15:39
        Kontroly v ostravské hromadné dopravě
         Na cestující, kteří nectí přepravní podmínky, se intenzivně zaměřují asistenti přepravy, revizoři a strážníci v Ostravě. V terénu se jich pohybuje 130. Dopravní podnik pravidelně cílí hlavně na noční spoje, ve kterých jsou potíže nejčastější.
         17:17
         Nárůst počtu sov přírodě
          Letošní rok přeje sovám. Podle ornitologů vyvedly víc mláďat než loni, a to hlavně díky dostatku potravy, třeba hrabošů. Zvýšení populace dravců je znát i v záchranných stanicích.
          19:44
          Výběr ze sociálních sítí ČT
           Až deset let vězení hrozí sedmi lidem, kteří v Ostravě vyráběli a distribuovali pervitin. Odhalili je policisté ostravského Toxi týmu. Drogy odebírali hlavně lidé z Ostravska. Podle policie mohla skupina vyrobit zhruba 8,5 kilogramu pervitinu. // Šestnáct závad napočítali policisté u nákladní soupravy, kterou zastavili ke kontrole u Chotěbuzi na Karvinsku. Auto mělo mimo jiné prasklé brzdy, sjeté pneumatiky nebo nefunkční světla. Řidiči cizí státní příslušnosti zakázali další jízdu a na místě mu uložili kauci 10 tisíc korun.
           20:59
           Začíná Festival muzejních nocí
            Muzea, galerie, knihovny, kina, ale taky radnice, výstaviště, kryt civilní obrany nebo hřbitov. Letošní Olomoucká muzejní noc se odehrává na obvyklých i méně očekávaných místech. Festival muzejních nocí letos potrvá do 16. června. Zapojí se rekordních 630 institucí ve 190 městech v zemi. Informace přidala Jana Hutníková z Asociace muzeí a galerií ČR.
            Přehrát celé video
            Stopáž25 minut
            Další díl
            22. květen

            Přehled dílů

             
            Stopáž25 minut

            22. září

            Vyšší daň pro těžký průmysl v Ostravě — Vyšetřování výbuchu v Otinovsi — Rozsvícené bunkry připomenou mobilizaci — Parkování na náměstí Republiky v Olomouci — Spor o předčasné splacení úvěru — Věřitelé schválili reorganizační plán NWT — Stav chmelnic po srpnových bouřkách — Varhany pro Katedrálu Božského Spasitele — Výběr ze sociálních sítí ČT — Mezinárodní týden neslyšících — Stavba roku Moravskoslezského kraje

            22. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž26 minut

            21. září

            Výbuch domu v Otinovsi — První participativní bydlení v Česku — Potenciál participativního bydlení — Nová vozovna tramvají v Olomouci — Trest za vraždu varhaníka — Petice proti likvidaci bioodpadu — Nové inovační a technologické centrum UP — Povinné školní plavecké kurzy — Aktuální cena pohonných hmot — Obrazy Jakuba Tomáše v galerii Crears

            21. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            20. září

            Aktuální sklizeň a pohyb cen potravin. — Pohyb cen potravin. — Roste počet rodin v nouzi — V Přerově začal platit zákaz žebrání. — Změna pravidel pořádání festivalů v Ostravě. — Další kameny zmizelých v ulicích Ostravy. — Investice OKD do nového zařízení. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Práce vojenských pyrotechniků. / Kamion vyvrátil značku, zasáhl seniora na kole. — Potrubní pošta v Nemocnici Frýdek-Místek. — Street art festival v Olomouci.

            20. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            19. září

            Zasypání Dolu Frenštát. — Budoucnost bývalého Dolu Frenštát. — Zařízení pro propuštěné vězně. — Kramný podle VS nepředložil nové skutečnosti. — Rezignace starostky Města Libavá. — Nové distribuční centrum v Kojetíně. — Unikátní záběry rysího páru. — Zemřela hokejová legenda Zdeněk Návrat. — Změny v ostravské dopravě. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Vandal ničil v Ostravě zaparkovaná auta. / Revitalizace parku v Ostravě-Hrabůvce. — Možné sloučení Moravské filharmonie a divadla. — Evropský týden mobility.

            19. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            18. září

            Armádní drony

            18. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            15. září

            Ostravská huť dluží státu 1,5 miliardy — Úprava autobusových linek v Olomouci — Ostravské univerzity zastřeší Noc vědců — Dny NATO i s letouny F35 — Kudy na Dny NATO — Základna dronů v Miroslawci — Příprava Dnů NATO vrcholí — Opakované komunální volby v Hrčavě — Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá Ukrajině — Výběr ze socálních sítí ČT — Antikolizní systém v ostravských tramvajích — Porubská sbírka cílí na konkrétní příběhy

            15. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            14. září

            Přívalový déšť škodil na Prostějovsku — 40 poškozených domů v Třebomi — Likvidace následků bouřky v obci Dzbel — Přilétá technika na Dny NATO — Blažek se setkal s Dragounem — Začal příjem přihlášek na studium stomatoloie — Koncept rodinné porodnice v Karviné — V Olomouci soutěžili dopravní policisté — Projekt Stravenka ve Frýdku-Místku — Výběr ze sociálních sítí ČT — Výuka aditivních technoloií na VŠB — Vodu v krajině budou zadržovat tůně

            14. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            13. září

            13. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            12. září

            Řidiči poškozují výškové brány na mostě přes Moravu

            12. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            11. září

            Obědy zdarma pro středoškoláky — Obědy zdarma i na středních školách — Hasiči týmu USAR do Maroka nepoletí — Česká pošta prodá budovu v Olomouci — Přírůstek obyvatel v krajích — Penicilin do lékáren nepřišel — Začala sklizeň brambor a cibule — Přijímací řízení pro obor stomatologie — Skupina lidí zneužívala děti po celé ČR — Výběr ze sociálních sítí ČT — Čestný doktorát rakouskému teologovi — Karnola se chystá na komentované prohlídky

            11. 9. 2023 na ČT1

            Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

            Napište nám