25 minut

23. březen

Obsah dílu

Malé platy ve veřejných vysokých školách — Malé platy ve veřejných vysokých školách — Vysoké teploty vystřídá po víkendu mráz — Lyžařská střediska zavírají — První lesní požár na Olomoucku — Život se spinální svalovou atrofií — Čestný doktorát pro Petera Filipa — Přípravy kempů a karavanů na sezónu — Výuka podnikání podle vzoru z Finska — 30 let tvorby fotografky Libuše Jarcovjákové — Začíná festival Jeden svět

Části dílu

01:06
Malé platy ve veřejných vysokých školách
  Kvůli nízkým platům odchod z akademické půdy jinam . Podle vedení mnoha univerzit situace, kterou tuzemské vysoké školství zažívá čím dál častěji, a může ho vážně poškodit. Dodávají, že nejhorší situace je na humanitních, společensko-vědních a uměleckých oborech.
  04:46
  Malé platy ve veřejných vysokých školách
   Informace k tématu přidal Petr Dvořák, rektor Vysoké školy ekonomické a místopředseda České konference rektorů.
   07:48
   Vysoké teploty vystřídá po víkendu mráz
    Zatím nejteplejší den letošního roku. Odpoledne vystoupala teplota až k 21 °C. Podobně teplo bude na Moravě a ve Slezsku ještě další den, po víkendu se ale citelně ochladí a v nížinách se objeví i sněhové vločky.
    09:56
    Lyžařská střediska zavírají
     Zbylé dva beskydské ski areály, které ještě jsou v provozu, zřejmě čeká poslední lyžařský víkend. Bílá i Gruň chystají na sobotu loučení se sezonou. Poslední lyžování chystají i mnohá jesenická střediska. V neděli se bude naposledy lyžovat v Karlově, Koutech i na Kraličáku. Řada areálů provoz ukončila už předchozí víkend.
     10:20
     První lesní požár na Olomoucku
      Profesionální i dobrovolné jednotky hasičů hasily u Nové Hradečné na Olomoucku letos první větší požár lesa. Na ploše asi dvou tisíc metrů čtverečných tam hořela tráva a nízký jehličnatý porost. Příčinu i výši škody vyšetřovatelé zjišťují. Loni zaměstnaly lesní požáry hasiče v Olomouckém kraji hlavně na jaře a v polovině roku. Mezi ty největší patřil zásah ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Staměřic na Přerovsku.
      10:54
      Život se spinální svalovou atrofií
       Nejprve byla jen beznaděj, díky léčbě zákeřná nemoc částečně ustoupila. Příběh malého Jakuba ukazuje, jak se dá žít se spinální svalovou atrofií. Novorozenecký screening dokáže onemocnění odhalit ihned po narození a tím významně ovlivnit život dítěte.
       13:47
       Čestný doktorát pro Petera Filipa
        Materiálový vědec Peter Filip se po čtyřech dekádách vrátil na domovskou akademickou půdu - pro čestný doktorát. Vysoká škola báňská - Technická univerzita ho ocenila mimo jiné za to, že i ze Spojených států, kde od roku 1996 působí, s ostravskou školou spolupracuje. Desítkám zdejších studentů pomohl v začátku vědecké kariéry v Evropě i v zámoří.
        14:42
        Přípravy kempů a karavanů na sezónu
         Některé kempy už začaly s přípravou na sezonu. V Mohelnici na Šumpersku si první kempaři rezervovali místo na letošní léto už koncem minulého roku. Jde hlavně o majitele karavanů a obytných vozů. Že jsou poslední roky v kurzu, potvrzují i prodejci.
         17:47
         Výuka podnikání podle vzoru z Finska
          Vlastní byznys od prvního ročníku vysoké školy rozjíždějí studenti oboru inovativní podnikání karvinské Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity. Na rozdíl od stávajících fiktivních studentských firem vedou skutečnou společnost, sbírají kontakty a řeší reálné situace. Dnes studenti pozvali podnikatele i veřejnost a řekli, na čem pracují.
          19:54
          30 let tvorby fotografky Libuše Jarcovjákové
           Intimita, neuchopitelnost a pomíjivost času - hlavní téma nové výstavy v Opavské galerii Kupé. Shrnuje přes tři dekády fotografky Libuše Jarcovjákové. Výstava Jdu nocí představuje její noční toulky napříč městy a léty. Podle autorky zachycují černobílé snímky hluboké lidské pocity, které mizí.
           20:17
           Začíná festival Jeden svět
            Jaká je cena bezpečí? To je otázka, nad kterou se letos zamýšlí Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Zahrne 28 měst v celém Česku. Je mezi nimi Olomouc, Opava, Třinec a taky Ostrava. Pozvání přidal koordinátor ostravské sekce Daniel Konczyna.
            Přehrát celé video
            Stopáž25 minut
            Další díl
            24. březen

            Přehled dílů

             
            Stopáž25 minut

            6. červen

            Čechy pod Kosířem krajskou Vesnicí roku. — Kvalita života na venkově. — Výročí odchodu sovětských vojsk z Libavé. — Letní tábory pro seniory. — Historie frýdecko-místeckých textilek. — Pomoc matkám s poporodní depresí. — První pohřební pohřebiště v Moravskoslezském kraji. — Přehled ze sociálních sítí: Vypouštění uzdravených dravců. / Souboj drozda se slepýšem. — Montáže nových elektronických sirén — Rekonstrukce pavilonu G na Černé louce.

            6. 6. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            5. červen

            Vývoj průměrných mezd v regionech — Sloučení Moravské filharmonie s divadlem — Vesnice roku Olomouckého kraje — Nový parkovací dům u Zoo Ostrava — Stavba Palačovské spojky — Prohlubující se sucho — Mezinárodní železniční veletrh — Rekonstrukce OD Ostravica-Textilia

            5. 6. 2023 na ČT1
            Stopáž26 minut

            2. červen

            Start sezony úzkokolejky — Odchyt nandua pampového — Žaloba za povodeň — Hygienici u nádrží — Opava má titul — Ostravica bude mít vzhled ze 30. let — Výuka stomatologie — Noc kostelů — Sochy v parku zůstanou rok

            2. 6. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            1. červen

            Začal Janáčkův festival — Koupaliště otevřela — Nový majitel strojíren — Policie odložila šetření — Méně včelího moru — Týden čtení — Nový systém parkování na Svatém Kopečku. — Festival ZUŠ — Strategický plán online — Začal Zlínský festival

            1. 6. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            31. květen

            Začala rekonstrukce OD Breda. — Dohled památkářů na opravy historických objektů. — Stížnosti na hluk v okolí obchvatu. — Nejvyšší soud řeší kauzu Studénka. — Změny na seznamu rušených pošt v Prostějově. — Pštros ve volné přírodě u Olomouce — Silný povrchový otřes na Karvinsku. — Prestižní turnaj v plážovém volejbale. — Pamětní deska ostravskému lékaři a legionáři. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: První mláďata krajty zelené v Zoo Ostrava. / Truck trial v Mohelnici. — Otec v podání Norberta Lichého.

            31. 5. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            30. květen

            Vondrák zůstává hejtmanem — Odpady se v Biskupicích zpracovávat nebudou — Penězokazci před VS — Sdílená kola v Olomouci — Nový majitel Meopty — Nová ředitelka Divadla loutek a — Závod aut na vodíkový pohon — Další osud Gearworks — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Přepadení zlatnictví v Kopřivnici. / Strážníci pomáhali řidičům v nouzi. — Umělá inteligence v Třinci

            30. 5. 2023 na ČT1

            Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

            Napište nám