25 minut

12. duben 2022

Část: Objev olomouckých vědců

Obsah dílu

Zaměstnávání ukrajinských uprchlíků — Zaměstnávání ukrajinských uprchlíků — Přijímací zkoušky na střední školy — Olomoucké KACPU hledá dobrovolníky — Primáři žádají mimořádné zastupitelstvo — Nehoda kamionů a požár návěsu na D1 — Modrá hodina pomůže dětem s autismem — Krnov zastavil demolici vyloučené lokality — Policie vážila kamiony — Objev olomouckých vědců — Cvičení hasičů ve výškové budově — Letní Flora Olomouc nebude — Výstava Praha z výšky

Části dílu

01:02
Zaměstnávání ukrajinských uprchlíků
  Průmyslová výroba, logistika nebo gastronomie - na místa v oborech, která byla dlouho neobsazená, se daří zaměstnávat uprchlíky z Ukrajiny. Podle Úřadu práce už do zaměstnání v Česku od začátku války nastoupilo asi devatenáct tisíc Ukrajinců a největší zájem je o krátkodobé pracovní poměry - většina příchozích totiž počítá s návratem domů.
  03:21
  Zaměstnávání ukrajinských uprchlíků
   Přes dvanáct a půl tisíce Ukrajinců v Česku od března nastoupilo do práce. Informoval o tom Úřad práce. Nejčastěji jde o pozice ve výrobě, službách nebo logistice. Aktuálně podaných žádostí o zaměstnání od běženců úřad práce eviduje téměř osm a půl tisíce. A například v kraji Olomouckém má práci už přes 900 uprchlíků.
   03:36
   Přijímací zkoušky na střední školy
    Uchazeči o čtyřleté maturitní obory mají za sebou první kolo přijímacích zkoušek. Podle Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání podalo letos přihlášky na střední školy zhruba 103 tisíc žáků. Loni to přitom bylo o 20 tisíc méně. Zájem o studium mají také ukrajinští uprchlíci - přihlásilo se jich přes dva tisíce.
    05:50
    Olomoucké KACPU hledá dobrovolníky
     Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Olomouci hledá dobrovolníky, kteří by mohli na místě pomáhat s registrací uprchlíků, ubytováním, distribucí potravin a dalšími úkony. Pracovní doba je od sedmi do devatenácti hodin, přihlásit se může kdokoliv pomocí systému Reservio.
     06:08
     Primáři žádají mimořádné zastupitelstvo
      Šest primářů nemocnice ve Frýdku-Místku žádá primátora o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva města kvůli dezinformacím, které se týkají chodu nemocnice a připravenosti plnění povinností zdravotnického zařízení, jež mělo údajně šířit vedení Frýdku-Místku. Podle primářů výroky zkomplikovaly výkon lékařů.
      06:32
      Nehoda kamionů a požár návěsu na D1
       07:52
       Modrá hodina pomůže dětem s autismem
        Modré hodiny - název pilotního projektu v Havířově, který má dětem s autismem a jejich rodinám usnadnit nakupování. Děti mohou v obchodech rušit blikající světla, pípání pokladen nebo zvuky košíků. Každé úterý od patnácti do sedmnácti hodin proto v jednom z havířovských supermarketů ztlumí hluk a třetinu světel zhasnou.
        09:39
        Krnov zastavil demolici vyloučené lokality
         Krnovská radnice pozastavila přípravu bourání sedmi vybydlených městských domů v místní vyloučené lokalitě. O budovy ve špatném technickém stavu projevil zájem krnovský podnikatel a chce je opravit. Demolici město zvažovalo proto, že podle odhadů by oprava vyšla dráž než stavba nových bytových domů.
         12:33
         Policie vážila kamiony
          Dopravní policisté v Moravskoslezském kraji vážili kamiony. Akce zaměřená na kontrolu těchto vozů se koná několikrát ročně. Jen loni jich takto zastavili tisíc. Přetížení nebo nedodržení rozměrů zjistili u více než poloviny.
          13:50
          Objev olomouckých vědců
           Objev olomouckých vědců může změnit způsob výroby léků, chemikálií, plastů a barviv. S dalšími kolegy totiž přišli na to, že drahý materiál, který se k výrobě používá, mohou nahradit levnějším. Tento průlom si nechali patentovat a už mají prvního investora v Německu. Speciální nanočástice by mohly firmám ušetřit miliardy ročně.
           16:21
           Cvičení hasičů ve výškové budově
            Profesionální hasiči v Ostravě-Porubě trénovali záchranu lidí z výšky. Pro cvičení si vybrali architektonicky unikátní administrativní budovu zvanou Černá perla, která se právě opravuje. Úkolem bylo dostat figuranta z desátého patra na zem. Hasiči ho dolů dopravili pomocí lanové dráhy, kterou sami sestavili.
            18:50
            Letní Flora Olomouc nebude
             Jarní Flora se vrací do Olomouce. Po dvouleté nucené pauze způsobené covidovými opatřeními. Výstaviště tak opět ožije přehlídkou květin i na jaře. Organizátoři ale nepočítají s letní etapou, ta bude letos zrušena. Například kvůli vyšším nákladům spojeným s realizací tradiční akce.
             21:16
             Výstava Praha z výšky
              Sto dvanáct krát vystoupal fotograf Tomáš Vocelka na pražské věže a vyhlídky. Vítěz světové fotografické soutěže Sony World Photography Awards odsud šest let pozoroval atmosféru metropole, spěch i samotu uprostřed velkoměsta. Prahu pod věžemi teď můžou pozorovat i diváci ostravského Divadla Jiřího Myrona.
              Přehrát celé video
              Stopáž25 minut
              Další díl
              13. duben 2022

              Přehled dílů

               
              Stopáž26 minut

              21. září

              Výbuch domu v Otinovsi — První participativní bydlení v Česku — Potenciál participativního bydlení — Nová vozovna tramvají v Olomouci — Trest za vraždu varhaníka — Petice proti likvidaci bioodpadu — Nové inovační a technologické centrum UP — Povinné školní plavecké kurzy — Aktuální cena pohonných hmot — Obrazy Jakuba Tomáše v galerii Crears

              21. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              20. září

              Aktuální sklizeň a pohyb cen potravin. — Pohyb cen potravin. — Roste počet rodin v nouzi — V Přerově začal platit zákaz žebrání. — Změna pravidel pořádání festivalů v Ostravě. — Další kameny zmizelých v ulicích Ostravy. — Investice OKD do nového zařízení. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Práce vojenských pyrotechniků. / Kamion vyvrátil značku, zasáhl seniora na kole. — Potrubní pošta v Nemocnici Frýdek-Místek. — Street art festival v Olomouci.

              20. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              19. září

              Zasypání Dolu Frenštát. — Budoucnost bývalého Dolu Frenštát. — Zařízení pro propuštěné vězně. — Kramný podle VS nepředložil nové skutečnosti. — Rezignace starostky Města Libavá. — Nové distribuční centrum v Kojetíně. — Unikátní záběry rysího páru. — Zemřela hokejová legenda Zdeněk Návrat. — Změny v ostravské dopravě. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Vandal ničil v Ostravě zaparkovaná auta. / Revitalizace parku v Ostravě-Hrabůvce. — Možné sloučení Moravské filharmonie a divadla. — Evropský týden mobility.

              19. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              18. září

              Armádní drony

              18. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              15. září

              Ostravská huť dluží státu 1,5 miliardy — Úprava autobusových linek v Olomouci — Ostravské univerzity zastřeší Noc vědců — Dny NATO i s letouny F35 — Kudy na Dny NATO — Základna dronů v Miroslawci — Příprava Dnů NATO vrcholí — Opakované komunální volby v Hrčavě — Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá Ukrajině — Výběr ze socálních sítí ČT — Antikolizní systém v ostravských tramvajích — Porubská sbírka cílí na konkrétní příběhy

              15. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              14. září

              Přívalový déšť škodil na Prostějovsku — 40 poškozených domů v Třebomi — Likvidace následků bouřky v obci Dzbel — Přilétá technika na Dny NATO — Blažek se setkal s Dragounem — Začal příjem přihlášek na studium stomatoloie — Koncept rodinné porodnice v Karviné — V Olomouci soutěžili dopravní policisté — Projekt Stravenka ve Frýdku-Místku — Výběr ze sociálních sítí ČT — Výuka aditivních technoloií na VŠB — Vodu v krajině budou zadržovat tůně

              14. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              13. září

              13. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              12. září

              Řidiči poškozují výškové brány na mostě přes Moravu

              12. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              11. září

              Obědy zdarma pro středoškoláky — Obědy zdarma i na středních školách — Hasiči týmu USAR do Maroka nepoletí — Česká pošta prodá budovu v Olomouci — Přírůstek obyvatel v krajích — Penicilin do lékáren nepřišel — Začala sklizeň brambor a cibule — Přijímací řízení pro obor stomatologie — Skupina lidí zneužívala děti po celé ČR — Výběr ze sociálních sítí ČT — Čestný doktorát rakouskému teologovi — Karnola se chystá na komentované prohlídky

              11. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              8. září

              Výuka stomatologie v Ostravě — Vojáci cvičí na tancích Leopard 2A4 — Nezaměstnanost v srpnu stagnovala — Žalobci prověří zastavení stíhání starostky — Opavě hrozí pokuta za zpožděnou telematiku — Začíná setkní hornických měst Fajront — Policie dál šetří nehodu na kolotoči v Havířově — Referendum o těžbě kaolinu ve Vidnavě — Výběr ze sociálních sítí ČT — Seminář o ochraně před útoky vlků — Začíná divadelní sezóna

              8. 9. 2023 na ČT1

              Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

              Napište nám