Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Pomoc ambulantních specialistů v nemocnicích

MS kraj zjišťuje mezi ambulantními specialisty, kdo z nich by mohl pomoci při provozu očkovacích center. Lékaři a sestry chybějí i v nemocnicích, poptávka je zejména po internistech a lékařích intenzivní medicíny. Vláda rozhodla, že zdravotníkům z ambulancí mohou hejtmani pracovní povinnost nařídit. Kraj ale dává přednost dohodě.

Pomoc ambulantních specialistů v nemocnicích

8 nemocnic OL kraje zatím zdravotníky z ambulancí povolávat nebude. Podle hejtmana Josefa Suchánka má kraj připravený seznam asi 200 specialistů, s jejichž pomocí může počítat, pokud to bude potřeba.

Pomoc ambulantních specialistů v nemocnicích

Živě Norbert Schellong, ředitel nemocnice v Havířově.

KHS bez ředitele

Kdo od příštího týdne povede Krajskou hygienickou stanici v Ostravě, zatím není jasné. Její dosavadní ředitelka Pavla Svrčinová vystřídá na pozici hlavní hygieničky Jarmilu Rážovou, jejíž odvolání v pondělí schválila vláda. Podle mluvčího MS hygieny Aleše Kotrly by se mělo zkraje příštího týdne rozhodnout, jaký bude další postup a zda bude řízením stanice v Ostravě někdo dočasně pověřen.

Vývoj epidemie v krajích

Aktuální čísla nakažených, očkovaných a volných covidových lůžek v nemocnicích vypadají následovně. V MS kraji přibylo za pondělí přes 900 prokázaných případů koronaviru, o 9 desítek méně než předchozí pondělí. V regionu se dosud vyočkovalo přes 88 tis. dávek vakcín.

Převoz pacientky do Polska

První česká pacientka s nemocí covid-19 dorazila do polské nemocnice. Záchranáři ji sanitkou převezli z Ústí nad Orlicí do Ratiboře ve Slezsku. Tamní zařízení nabídlo pomoc zdravotníkům ve východních Čechách, právě Orlickoústecko patří mezi nejzasaženější okresy. Cesta trvala asi 2,5 hodiny a vedla po dálnici i přes Olomouc a Ostravu. V Pardubicích zůstává další pacient, kterého se měl převoz za hranice týkat. Kvůli zhoršení zdravotního stavu k němu zatím nedojde.

Dva týdny od výbuchu v Ostravě-Hrabůvce

Do konce týdne by měl statik posoudit stav bytového domu v Ostravě-Hrabůvce, kde došlo před 2 týdny k výbuchu a následnému požáru. Zraněných bylo 6. 37letý muž, který utrpěl popáleniny na více než 1/2 těla, zůstává ve vážném stavu ve FN Ostrava.

Obnova starého třešňového sadu

Má být útočištěm vzácných druhů živočichů, ale i místem setkávání lidí. Na okraji Šternberka na Olomoucku se snaží obnovit starý třešňový sad, o který se nikdo 20 let nestaral. Ovocných ploch
přitom v Česku dlouhodobě ubývá. Tuzemské ovocnářství je teď podle pěstitelů v krizi.

Zákrok policie proti ženě bez roušky

Zákrok ostravských strážníků i policistů proti ženě, která minulý týden bez respirátoru popíjela pivo na veřejném místě a tím porušovala platná nařízení, byl v pořádku. K takovému závěru dospěly po prověření zásahu kontrolní orgány policie i strážníků. Strážníci ženu vybídli, aby předložila osobní doklady, to odmítla a byla agresivní. Zavolali proto policisty. Ti ženu na místě zadrželi, povalili ji při tom na zem a spoutali. Jejich postup se ještě prověřuje.

Zadržení za výhružky vládě

Živě redaktorka Natálie Flajžíková.

Testování ve firmách

Zahlcená testovací místa na covid-19. Plní je lidé, kteří potřebují negativní testy kvůli práci. Firmy se obracejí také na praktické lékaře, i ti jsou ale přetížení. Problémy s testováním řeší např. strojírenská firma na Osoblažsku, kde je navíc dlouhodobě nedostatek lékařů.

Testování v huti Liberty

S plošným testováním začala i ostravská huť Liberty. Do čtvrtka chce na 4 stanovištích otestovat 6 000 zaměstnanců a agenturních pracovníků. I s 60Kč příspěvkem od státu zaplatí podnik měsíčně za testy 3,5 mil. Kč.

Hasič zachránil výra

Dvě pomoci najednou, to bylo pondělní ráno profesionálního hasiče ze stanice v Ostravě-Porubě.
Při ranním rozvoru vakcín proti covidu-19 na Novojičínsku zachránil zraněného výra, který ležel sražený uprostřed silnice a měl zlomené křídlo. Hasič přenesl ptáka do pole, rozvezl vakcíny a po směně se vrátil, aby zkontroloval, jak na tom výr je. Ten nebyl schopen letu. Díky svému zachránci se ode dneška zotavuje v bezpečí Záchranné stanice v Bartošovicích.

Rychlé šípy v Rožnově pod Radhoštěm

Bylo jich 5, stali se legendou českého komiksu a vzorem pro spoustu dětí. Příběhy Rychlých šípů je teď možné si přečíst v Rožnově pod Radhoštěm, a to i přesto, že knihovny jsou zavřené. Komiksy visí ve vitrínách a oknech tamního kina. Jde ovšem o nová dobrodružství party kluků, tak jak je napsali a nakreslili současní čeští autoři.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD