Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Odvolání ředitele Nemocnice Třinec

Před třineckou nemocnicí před polednem demonstrovala část lékařů a zdravotníků. Nelíbí se jim odvolání ředitele Martina Sikory. Toho z funkce před týdnem sesadila rada kraje. Podle jejího vyjádření hrozila nemocnici nestabilita kvůli personálním změnám, které ředitel udělal. Mezi zaměstnanci vznikly 2 tábory, jedni s kroky svého šéfa nesouhlasili, druzí tvrdí, že výtky jsou vykonstruované a sepsali proti odvolání petici.

Odvolání ředitele Nemocnice Třinec

Živě odvolaný ředitel třinecké nemocnice Martin Sikora.

Vakcíny pro MS kraj

Hasiči dnes po MS kraji rozváželi další várku vakcín proti covidu-19. V součtu jde o necelých 6 tis. dávek očkovací látky od firem Pfizer a BioNTech. Vakcíny zamířily do stávajících očkovacích míst v regionu.

Vývoj pandemie v krajích

A ještě aktuální statistiky nově nakažených. V MS kraji přibylo za víkend přes 700 potvrzených případů, číslo je téměř o 1/2 menší, než tomu bylo předchozí sobotu a neděli.

Jednání krizového štábu MS kraje

Živě redaktorka Kristýna Prokešová.

Testování na koronavirus ze slin

Vítkovická nemocnice ode dneška využívá pro testování na koronavirus i vzorky ze slin. Tamní laboratoře AGELLAB jako první na Moravě dostaly povolení od Státního zdravotnického ústavu.
Nová metoda má podle studií několik výhod, tou hlavní je rychlejší výsledek. Laboratoř ho zná během hodiny.

Přibylo konzumentů alkoholu

Téměř 18 % Čechů v době nouzového stavu konzumuje více alkoholu. Uvádí to průzkum Zdravotní pojišťovny MV ČR. Pandemie koronaviru zároveň výrazně zvedla zájem lidí o léčbu závislostí a přibylo také těch, kdo vyhledali pomoc terapeuta nebo psychologa.

Omezení hlavního tahu na Slovensko

Silničáři ráno začali opravovat obchvat Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Řidiči proto na hlavním tahu
z Ostravy na Slovensko a zpět musejí počítat se zdržením, v úseku se momentálně jezdí kyvadlově.

Začalo sčítání Tříkrálové sbírky

O půlnoci skončila 1. etapa letošní Tříkrálové sbírky, při které mohli lidé přispívat do tradičních pokladniček. Kvůli koronaviru s nimi nechodili koledníci, pokladničky stály v kostelech, na úřadech nebo v obchodech. Online verze sbírky, která pomůže třeba rozšíření hospicové péče nebo samoživitelkám, pokračuje až do konce dubna.

Lázně pomáhají pacientům po covidu-19

Lázně reagují na nové potřeby pacientů, kteří prodělali covid-19. Mnohá zařízení začala nabízet speciální rehabilitaci. Např. v Darkově se zaměřují především na komplikace pohybového ústrojí.
V Karlově Studánce nebo Klimkovicích zase pomáhají lidem s potížemi plic.

Úbytek cestujících na Letišti Leoše Janáčka

Ostravskému Letišti Leoše Janáčka loni klesl počet cestujících o 88 %, klíčovým faktorem je pandemie koronaviru. Letiště vloni odbavilo necelých 38 tis. lidí, přibližně o 286 tisíc méně než předloni. Přibylo ale množství přepraveného nákladu, a to o 70 %. Celkem letištěm prošlo přes 14 tis. tun zboží. Z Mošnova vloni navíc nově začaly létat 2 pravidelné osobní linky, do Varšavy a do Prahy.

Kauza Nárožný už 11 let bez rozsudku

Krajský soud v Ostravě nezastavil trestní stíhání Pavla Nárožného, který je obžalovaný z dvojnásobné vraždy. O zastavení žádal sám obžalovaný, trestní stíhání podle něj trvá zbytečně dlouho. Olomoucký krajský soud muže kvůli nedostatku důkazů 3krát zprostil obžaloby, nadřízený soud ale osvobozující rozsudky zrušil a kauzu přesunul do Ostravy.

Sochař Gebauer na cestě Opavou

Kurt Gebauer na cestě Opavou, to je název celoročního projektu k 80. předního českého sochaře.
Opavská kulturní organizace OKO chce připomenout tvorbu rodáka z Hradce nad Moravicí vícero způsoby. Třeba i pátrací hrou.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD