Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Peníze na pomůcky dorazily pozdě

Zavřely dříve, než stihly pořídit lepší techniku pro on-line výuku. Základní školy v Olomouckém kraji
čekaly příliš dlouho na peníze, které jim měly přijít na nákup nových počítačů či tabletů. Finance jim přislíbilo MŠMT ČR už v srpnu, v úvodu října je poslalo kraji, na školní účty ale dorazily až 2 týdny po uzavření škol. Ty situaci řešily individuálně. Někde techniku nakoupili na dluh, jinde vyučují přes vlastní, často nedostatečné vybavení.

Peníze na pomůcky dorazily pozdě

Živě Aleše Jakubec, uvolněný člen rady Olomouckého kraje.

OKD chystá výbuchy

Těžební společnost OKD chystá na víkend v dolech na Karvinsku rozsáhlé trhací práce. Použije při nich až 3 tuny výbušniny. Lidé na povrchu mohou cítit záchvěvy. Účelem nebude dobývání uhlí. Výbuchy poslouží k uvolnění napětí, které vzniká pod zemí při těžbě, a mají předejít možnému důlnímu otřesu. Tzv. bezvýlomové trhací práce velkého rozsahu provádí firma zhruba co 2 týdny.

Migranti na výsleších

Policisté začali vyslýchat migranty, které včera odpoledne zadrželi celníci u Podivína na Břeclavsku.
Ukrývali se v kamionu s tureckou poznávací značkou.31 uprchlíků ze Sýrie a 17 z Turecka, mezi kterými byla jedna žena, rozpoznal velkokapacitní rentgen. Měli namířeno do Německa. Policisté zadrželi taky oba řidiče a zjišťují, jakou roli v případu hráli.

Karvinská nemocnice stále nepřijímá

Živě redaktorka Kateřina Golasovská.

Pečují o hroby veteránů

Čtveřice lidí z Vlkoše, Kyjova a Bohumína se už počtvrté vydává na cestu k hrobům padlých novodobých veteránů. Putování nazývají Cestou poděkování, úcty a pokory a spojují ho symbolicky
s 11. listopadem. Tedy Dnem veteránů. I letos během cesty rozvezou několik tzv. vzpomínkových laviček.

Zkušebna v pavilonu G

Národní divadlo moravskoslezské se pustilo do budování obří zkušebny. Vzniká v bývalém pavilonu G ostravského výstaviště Černá louka a má velikost 2 velkých divadelních jevišť. Díky tomu můžou všechny soubory zkoušet v reálných jevištních podmínkách. To je komfort, který divadlo za 102 let existence dosud nezažilo.

Začal výlov rybníku Bezruč

Začal výlov Bezruče, největšího rybníka v MS kraji. Rybáři doufají, že vydá přes 50 tun ryb. Výlov v Jistebníku každoročně přiláká stovky lidí, letos ale akci omezují protiepidemická opatření. Žádné tlačenice u kádí, žádní stánkaři ani stovky lidí. Tohle všechno na výlovu dnes chybělo. Ten letošní byl totiž kvůli bezpečnostním opatřením bez davů.

Pohybem k psychické pohodě

Školní hodiny skrz počítače berou dětem pohyb. A složitá je taky distanční výuka tělocviku. Pomoc nabídli fyzioterapeuti z Opavy, přišli s projektem fyzio-pro-školy.cz. Věří, že pohyb žákům a studentům
dopomůže k psychické pohodě.

VŠB 75 let v Ostravě

75 let vzdělává vysokoškoláky v Ostravě, její historie je ale mnohem delší. VŠB-TUO navazuje na tradici, která započala před 170 lety na báňském učilišti v Příbrami. Dnes má univerzita 7 fakult,
přes 11 tis. studentů a několik výzkumných pracovišť, třeba Národní superpočítačové centrum.

Zpřístupňují podzemí Horního Města

Už ve středověku tam dolovali třeba stříbronosný galenit. Za významnou hornickou oblast platilo okolí Horního Města v Jeseníkách po dlouhá staletí. Město a hornický spolek teď připravují zpřístupnění trasy podzemím tak, by si lokalitu, kde se v minulosti rudy těžily, mohli prohlédnout turisté.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD