Třetí improvizovaná polní nemocnice v Česku by vznikla v areálu ostravského výstaviště Černá louka. Provozovatelé jsou připraveni prostory poskytnout v řádu dní. Zatím ale pro nemocnici není dostatek personálu.
Už od půlnoci začne platit v Česku řada nových opatření. Omezí se noční pohyb lidí, prodej v obchodech nebo provoz lázní. Kvůli zákazu prodeje jiného než potravinářského zboží si lidé u stánků nenakoupí ani na Dušičky.
Archeologové Slezského zemského muzea provádí v těchto dnech výzkum hradu Kaltenštejna v Jeseníkách. Mapují ho pomocí dronů, georadarů a detektorů kovu. Hradní komplex je totiž častým cílem amatérských hledačů pokladů.

Obsah dílu

Nouzový stav a odklad školní výuky

Vláda požádá sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav o měsíc, tedy do 3. prosince. Podle premiéra Andreje Babiše je totiž důležité prodloužit i opatření, bez kterých není možné pandemii zvládnout. Ministr zdravotnictví Roman Prymula po mimořádném jednání vlády řekl, že žáci 1. stupně ZŠ se v pondělí do lavic nevrátí. Aktuální nárůsty počtu nakažených podle něj otevření škol neumožňují.

Přípravy prostor pro polní nemocnici

Třetí improvizovaná polní nemocnice v Česku by vznikla v areálu ostravského výstaviště Černá louka.
Provozovatelé jsou připraveni prostory poskytnout v řádu dní. O aktivaci nemocnice by ale musel rozhodnout krizový štáb kraje, a to v případě dalšího nárůstu hospitalizovaných. Zatím ale pro nemocnici není dostatek personálu.

Nákaza a testování v domovech pro seniory

Živě Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje.

Vývoj počtu nakažených

V MS kraji podle MZ ČR od včerejška přibylo 1 263 nakažených, 6 lidí zemřelo. Hygienici v OL kraji nově evidují dalších 470 lidí s koronavirem, zemřeli 3 lidé. V obou krajích zbývá zhruba 30 % volné kapacity standardních lůžek a lůžek na JIP.

Začínají platit další opatření

Živě redaktor Marek Slavík.

Začínají platit další opatření

Už od půlnoci začne platit v Česku řada nových opatření. Omezí se noční pohyb lidí, prodej v obchodech nebo provoz lázní.

Seniorka se vloupala do restaurace

Téměř 90letá žena se vloupala v Ostravě-Zábřehu do uzavřené restaurace. K vypáčení okna
použila přinesenou sekeru. Policistům, kteří ji na místě zadrželi, řekla, že chtěla cigarety. Protože se zločinu dopustila v nouzovém stavu, může žena ve vězení strávit až 8 let.

Vyhrožoval bombami v tramvajích

Recidivista, který ve čtvrtek hrozil bombovými útoky v tramvajích v Ostravě, skončil ve vazbě. Policisté ho zatkli bezprostředně poté, co opakovaně volal na tísňovou linku 112 a 158. Mezitím alepyrotechnici
se speciálně vycvičenými psy zkontrolovali tramvaje a trolejbusy včetně zastávek.

Další únik neznámé látky do Bečvy

Živě redaktor Josef Kvasnička.

Rekonstrukce olomoucké radnice skončila

V Olomouci skončila rozsáhlá oprava historické budovy radnice za 120 mil. Kč. Řadu let na ní pracovalo na sedm desítek řemeslníků a restaurátorů. Ode dneška už si můžou lidé prohlédnout
i poslední zrestaurovanou část, erby nad vstupními portály. Jejich odhalení muselo místo plánovaných oslav proběhnout komorně.

Průzkum hradu Kaltenštejn v Jeseníkách

Archeologové Slezského zemského muzea provádí v těchto dnech výzkum hradu Kaltenštejna v Jeseníkách. Mapují ho pomocí dronů, georadarů a detektorů kovu. Jejich cílem je hrad komplexně zdokumentovat a zjistit míru jeho poškození. Hradní komplex ze 13. století je totiž v posledních letech
častým cílem amatérských hledačů pokladů, kteří památku svými nájezdy ničí.

Sušárny ovoce na Valašsku

Podzim je tradiční období pro sklizeň a následné zpracování ovoce. Jednou z možností je plody usušit.
K tomu mnozí využívají volně prodejné elektrické sušičky. Třeba na Valašsku ale přibývá těch, kteří ovoce zpracovávají po vzoru předků, ve starých dřevěných sušárnách.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD