Nový školní rok začne 1. září pro všechny žáky ve školách. Při běžné výuce se ale budou dodržovat přísnější hygienická pravidla jako například častější větrání. Zřizovatelé škol v Moravskoslezském kraji musí zajistit také dostatek dezinfekce.
V Šumvaldu na Uničovsku i bezmála osm týdnů od přívalové povodně stále pokračuje odstraňování jejích následků. Zpracovat se musí tuny odpadu. Bahno i zničené věci z domácností sice lidé z ulic odstranili během týdne, putovaly ale jen na provizorní skládky.
V Česku začal sběr zavařovacích okurek. Těch je podle pěstitelů méně než v předešlých letech. Může za to chladné a deštivé počasí. To naopak prospělo bramborám, mrkvi nebo cibuli. Cena zeleniny se oproti loňsku mírně snížila.

Obsah dílu

Atraktivní Mikulov

Pojďme si teď představit město, ze kterého dneska vysíláme - Mikulov. Básník Jan Skácel o něm prý prohlásil, že je to kousek Itálie z Boží vůle přenesený na Moravu.

Vinařské cyklostezky

Jižní Morava – to jsou taky vinice, víno a cyklistika. Moravské vinařské cyklostezky letos slaví 20 let a ročně za nimi cíleně přijede podle Nadace Partnerství na čtvrt milionu lidí. Co všechno nabízí, vyzkoušel náš štáb.

Zajímavý Lednicko-valtický areál

Mezi turisticky atraktivní místa patří i Lednicko-valtický areál. Krásu tohoto mikroregionu přiblíží Ondřej Šimeček.

Neobjevené skvosty

Ta nejnavštěvovanější místa jižní Moravy jsme vám už představili - teď ukážeme ta, která tak známá nejsou. I přesto, že rozhodně mají co nabídnout. Zmapovala je Aneta Beránková.

Přípravy na nový školní rok

Nový školní rok začne 1. září pro všechny žáky ve školách. Shodlo se na tom MŠMT ČR a MZ ČR. Při běžné výuce se ale budou dodržovat přísnější hygienická pravidla, např. častější větrání. Zřizovatelé škol v MS kraji musí zajistit také dostatek dezinfekce.

Přípravy na nový školní rok

MŠMT ČR se připravuje taky na možnost, že by se při zesílení epidemie musela znovu obnovit výuka na dálku. Resort připravuje návrh příslušného zákona. Ministerstvo plánuje rozdělit dodatečných 300 mil. Kč na nové vybavení škol.

Nový obor dentální hygiena na SLU

Netypicky na Fakultě veřejných politik v Opavě se začne vyučovat dentální hygiena. připravila speciální učebny a už teď eviduje 150 zájemců. Na fakultě se přitom bude učit také porodní asistence nebo ošetřovatelská péče. Pokud se nezhorší epidemiologická situace, budou moci studenti do školy nastoupit na konci září.

Vývoj počtu nakažeých

Více než 1/2 nových případů hlásí Frýdecko-Místecko, 6 Opavsko a 4 Karvinsko. Právě na Karvinsku znovu klesl podíl nakažených na 100 tis. obyvatel na necelých 22, okres Frýdek-Místek hlásí o více než 10 nakažených více. Krajští hygienici se zdravotníky plánují o víkendu otestovat 100 lidí v domově seniorů Luna v Havířově. V OL kraji přibyli nakažení na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku. Za poslední týden tam přibylo 52 nových případů.

Třídění odpadu po povodních zabere celé léto

V Šumvaldu na Uničovsku i bezmála 8 týdnů od přívalové povodně stále pokračuje odstraňování jejích následků. Ke konci už se tam chýlí čistění studní, z 450 zbývá necelá desítka. Zpracovat se ale taky musí tuny odpadu. Bahno i zničené věci z domácností sice z ulic odstranili během týdne, putovaly ale jen na provizorní skládky.

Dotace na přechod k nízkouhlíkové ekonomice

Až 150 mld. Kč z evropských zdrojů může MS kraj získat na přechod k nízkouhlíkové ekonomice. Do společných návrhů a projektů na snížení emisí se zapojí min. 7 velkých průmyslových firem, které v kraji působí.

Sběr stříkaček v Havířově

Drogově závislých, kteří vyhledají pomoc centra pro osoby ohrožené závislostí v Havířově, v posledním půl roce významně přibylo. Počet injekčních stříkaček nalezených v parcích ale klesá. Už se totiž neprodávají v lékárnách a závislí si je tak musí u pracovníků centra vyměňovat. Tento rok jich našli přes 90, včetně nálezů městské policie.

Pátrání na Štěrkovně v Hlučíně

Záchranáři, hasiči, policisté i s vrtulníkem pokračují v pátrání po plavci, který včera v podvečer zmizel pod hladinou na hlučínské štěrkovně. Vyjel si s kamarádem na šlapadle, když se blížil k nedalekému ostrůvku, ze šlapadla spadl a začal se topit. Po chvíli zmizel pod hladinou. Na místě jsou psovodi i potápěči.

Začíná sběr okurek

V Česku začal sběr zavařovacích okurek. Těch je podle pěstitelů méně než v předešlých letech. Může za to chladné a deštivé počasí. To naopak prospělo bramborám, mrkvi nebo cibuli. Cena zeleniny se oproti loňsku mírně snížila. Velké množství srážek, nedostatek slunečního svitu a nízké teploty. Podmínky, které výrazně ovlivnily letošní úrodu okurek.

Mládě hrocha v Zoo Ostrava

V ostravské ZOO se narodilo mládě hrocha obojživelného. Jde o prvního potomka mladé samice z Anglie. ZOO tak dočasně uzavřela pavilon Tanganika, aby měla hrošice klid na péči o mládě.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD