Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Plošné testování v Brně začíná

Zítra začne ve třech městech Česka plošné testování na koronavirus. Od rána se mohou nechat vyšetřit lidé v Brně.

Začaly přípravy na plošné testování

Od zítřka začne v Česku plošné testování. To má za cíl zjistit tzv. kolektivní imunitu, tedy to, kolik lidí
už se s novým typem koronaviru setkalo. Vedle Prahy a Litoměřic se bude testovat taky v Brně, u bohunického kampusu a v centru města.

Začaly přípravy na plošné testování

Živě redaktor Michal Čejka.

Plošné testování v Olomouckém kraji

V pátek se začne testovat také v OL kraji. Hejtmanství už spustilo rezervační systém na internetu. Zájem je veliký. V Olomouci, Litovli i Uničově už jsou nyní termíny na první 3 dny zcela zaplněné.
Odborníci plánují, že denně vyšetří až 400 lidí.

Plošné testování v Olomouckém kraji

Živě ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP a FN Olomouc Marián Hajdúch.

Nákaza z obchodu v Napajedlech

V Napajedlech na Zlínsku je 18 potvrzených případů novým koronavirem. Nákaza se zřejmě rozšířila
z tamního obchodu s potravinami, hygienici už dříve vyzvali nakupující, kteří měli, či mají zdravotní problémy, aby se přihlásili. Testováno jich bylo 40, u mnohých byl test negativní.

Hospice nemají ochranné pomůcky

Do svízelné situace se spolu s pandemií koronaviru dostaly mobilní hospicy. S ochrannými pomůckami na ně stát myslel až jako na poslední v řadě sociálních služeb. Pokud by navíc někdo z týmu onemocněl koronavirem, do karantény by se pravděpodobně dostali i všichni ostatní, a o umírající pacienty by se musela postarat sama rodina.

Lesní požáry

V Lukovečku na Zlínsku včera zasahovalo 12 jednotek hasičů u lesního požáru. Kvůli suchu a silnému větru se rychle rozšířil. I hasiči v MS kraji vyjížděli k požárům, hořel les v Dolní Lomné, v Krasově na Bruntálsku, stromy a rákosí poblíž Brumovic na Opavsku a také les u Hradce nad Moravicí. Apelují na obyvatele, aby v přírodě nerozdělávali oheň.

DP Brno opravuje tramvaj Dřevák

V omezeném režimu hromadné dopravy zůstává v depu brněnského dopravního podniku více vozů než obvykle. Dělníci tak mají více času na rozsáhlejší opravy, teď se pustili do dřevěného retrovozu z r. 1943. Není přitom vůbec jasné, jestli letos tato historická tramvaj na pravidelné zážitkové lince sveze cestující.

Hrabáč kapský v Zoo Olomouc

Mládě hrabáče kapského, které se v březnu narodilo v Zoo na Svatém Kopečku u Olomouce, je zdravé,
matka se o něj vzorně stará. Africké zvíře přitom úspěšně chová jen několik zoo.

Koronavirus sníží daňové příjmy obcí

Kvůli koronaviru přijdou o desítky milionů korun také menší města. Snížení výběru daní nutí radnice hledat úspory. Některá města chtějí ušetřit na provozních výdajích a plánují také odložení projektů
a investic.

Testování chytré karantény v MS kraji

Epidemiologové v MS kraji testují tzv. chytrou karanténu. Spolu s armádními mediky telefonicky oslovují nakažené koronavirem a zjišťují všechny jejich kontakty v uplynulých 14 dnech. V případě souhlasu nakažených pak potenciálně infikované dohledávají i pomocí dat z mobilního telefonu a platební karty.

30 let od návštěvy papeže Jana Pavla II.

Přesně před 30 lety se stal moravský Velehrad součástí novodobé tuzemské historie. 22. dubna 1990 ho navštívil papež Jan Pavel II., byla to vůbec první návštěva hlavy katolické církve v tehdejším Československu. Ve Velehradu Jana Pavla II. vítalo 300 tis. lidí, za normálních okolností žije ve vesnici pouhých tisíc obyvatel.

Střední školy se připravují na maturity

Maturitní zkoušky by podle MŠMT ČR měly letos proběhnout nejdříve 21 dní po znovuotevření středních škol. K maturitě budou puštěni všichni středoškoláci v posledním ročníku, což někteří ředitelé
považují za nespravedlivé. Na některých odborných SŠ upraví praktickou část maturity tak, aby bylo možné dodržet hygienická opatření, třeba dvoumetrové rozestupy.

Online koncerty Janáčkovy filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava připravila sérii živých přenosů z vystoupení svých členů. Koncertům říká
Online hudební pozdravy. Příznivce klasické hudby chce takto potěšit každý čtvrtek od 19:00. Přenos se bude vysílat na Facebooku filharmonie.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD