Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Herny v Havířově jedou dál

Od začátku roku už neměl v Havířově fungovat jediný hrací automat, poslednímu totiž měla platná licence vypršet nejpozději 31. 12. 2019. Hazard ve městě totiž omezuje vyhláška, kterou místní politici
schválili téměř před 3 lety. Jenže minimálně 2 herny mají platné povolení od MF ČR. To přiznává, že v tomto případě zřejmě udělalo chybu.

Herny v Havířově jedou dál

Počet heren v Česku loni meziročně klesl o 33 % na 1 227. Počet automatů se snížil o 7,3 % na 36 800. Počet obcí s úplným zákazem hazardu stoupl o 3,7 procenta na 474. Vyplývá to z údajů MF ČR. Registr vyloučených hráčů by měl být podle mluvčího ministerstva spuštěný zhruba v polovině roku.

Herny v Havířově jedou dál

Živě Josef Bělica, primátor Havířova.

Prodej bytů povolen

Švédská společnost Heimstaden Bostad může koupit skupinu Residomo. Ta vlastní hlavně v MS kraji více než 42 tis. bytů, převážně po OKD. Transakci povolil ÚOHS. Firma již dříve uvedla, že z dlouhodobého hlediska je cílem dále zlepšovat poskytované služby.

Kraj podpoří včelaře

2 mil. Kč podpoří kraj místní včelaře. Peníze budou moci využít na obnovu včelích úlů, pořízení včelařského vybavení, ale také na vzdělávání či osvětu. Dotační program má být letos zaměřen na podporu již zavedených včelařů. Peníze mají pomoci zejména zvýšit počet kvalitních včelstev. Žádosti o dotace bude možné podávat od 16. března.

Sčítání škod po větru

Odklízení následků a sčítání škod. Už třetí den se MS a OL kraj vypořádávají s bouří Sabina. Na některých místech zůstávali lidé bez proudu i dnes. Opravit všechny škody bude trvat týdny. Ztráty vyčíslují také lesníci v horských oblastech. Ještě zhruba týden podle nich v lesích hrozí riziko pádu poškozených stromů.

Fakulta chce přijímací zkoušky letos

Ostravská univerzita odeslala Národnímu akreditačnímu úřadu žádost o akreditaci pro obor všeobecné lékařství.
Včera získala souhlas MZ ČR, které původně spis vrátilo k přepracování. Studenti se do stěžejního oboru fakulty teď hlásit nemohou. Škola věří, že akreditaci získá a přijímací zkoušky zvládne připravit ještě letos, ale v náhradním termínu.

Vrchní soud trestal dvojnásobnou vraždu

15 let ve vězení s ostrahou, tak rozhodl Vrchní soud v Olomouci v kauze Rostislava Kotaly. Ten v dubnu r. 2018 usmrtil svou nemocnou manželku a tchýni. Případ se k vrchnímu soudu vrátil z Nejvyššího soudu ČR v Brně,
který nesouhlasil se snížením trestu na původně navrhovaných 10let.

Policisté šetří krádeže

Krádeže benzínu a katalyzátorů z nejméně 14 aut vyšetřují policisté v Karviné. Už za to obvinili 2 recidivisty. V krajním případě obviněným hrozí až 5leté tresty vězení.

Spor o stavbu šaten

Více než 90 mil. mají stát šatny pro mladé hokejisty v Prostějově. Budova je důvodem sporů mezi vedením města a opozicí. Ta kritizuje nejen cenu šaten, ale i podklady k vystavené veřejné zakázce. Ty jsou podle ní nejasné.
Na financování šaten by se mělo podílet město společně s MŠMT ČR a krajem.

Další dům pro seniory

V Rýmařově chystají výstavbu již druhé nové budovy domova pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením.
Celkem tak tomuto účelu ve městě budou sloužit 4 objekty. Některé současné prostory ale nejsou bezbariérové
a nestačí ani kapacitně, proto chce město investovat do nového projektu.

Budoucnost digitálních knihoven

Kniha ve 21. století a přínos digitálních knihoven. Téma mezinárodní konference, která dnes začala na půdě Slezské univerzity v Opavě. Knihovníci, provozovatelé knihoven a vědečtí pracovníci společně řeší, jak bude vypadat budoucnost veřejných knihoven v Česku.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD