Události v regionech (Ostrava)

Události v regionech

Obsah dílu

Hantaviróza ve Slezské nemocnici v Opavě — Výskyt hantaviru v minulosti — Hrozba stávkové pohotovosti v PKP Cargo Int. — Arriva zlepší odbavení ve vlacích — Jednání o budoucí podobě Bedřišky — FN Ostrava uspěla ve sporu s Pavlem Zončou — Na Svatém Kopečku finišují s restaurováním — Na Svatém Kopečku finišují s restaurováním — Rodiče proti nanotechnologii ve školkách — Princip nanonástřiků — Nominace na Cenu Jantar — Malíř a sedlák Paul Gebauer

Části dílu

00:49
Hantaviróza ve Slezské nemocnici v Opavě
  Ve Slezské nemocnici v Opavě v uplynulém půl roce léčili už 6 pacientů s nebezpečnou hantavirózou, infekcí, kterou přenáší hlodavci, hlavně hraboši a myši. V minulých letech se přitom nemoc objevila vždy zhruba jednou do roka. Při komplikovaném průběhu nemoci pacientům selhávají ledviny. Účinné léky ani prevence zatím neexistují.
  02:46
  Výskyt hantaviru v minulosti
   Hantavirus se vyskytuje ve Evropě. Ve velké míře také v Asii a v Americe. Tam je za posledních 29 let hlášeno přes 700 případů. V 80. letech zažila Latinská Amerika několik težkých epidemií. Hlášeny byly tisíce případů. Podobně tomu bylo v USA a v Kanadě v 90. letech. Poslední velké epidemie byly v letech 2013-18 v Argentině. Zemřelo 114 lidí. V Panamě bylo v r. 2018 nakažených 103 osob a 4 zemřely. Virus zasáhl i Yosemitský národní park. V r. 2012 se tam nakazilo 8 návštěvníků.
   03:50
   Hrozba stávkové pohotovosti v PKP Cargo Int.
    Odchody zaměstnanců ke konkurenčním firmám, pomalý růst mezd a nemožnost domluvit se už několik měsíců na nové kolektivní smlouvě. Důvody, kvůli kterým zvažují odboráři PKP Cargo International vyhlášení stávkové pohotovosti. Rozhodnou o ní v nejbližších dnech.
    05:26
    Arriva zlepší odbavení ve vlacích
     Společnosti Arriva vlaky se podařilo ze tří čtvrtin nahradit problémový odbavovací systém, který zajišťuje prodej jízdenek v jejích vlacích ve Zlínském kraji. Zcela vyměněný a plně funkční by měl být do konce tohoto týdne. Potíže s prodejem jízdenek přetrvávaly od 15. prosince, kdy má společnost Arriva vlaky na starosti veřejnou dopravu na několika tratích v regionu. Výši sankce za tyto problémy kraj oznámí po dalším jednání s dopravcem 6. února.
     06:26
     Jednání o budoucí podobě Bedřišky
      Živě redaktor Jiří Šíma.
      08:57
      FN Ostrava uspěla ve sporu s Pavlem Zončou
       FN Ostrava částečně uspěla ve sporu s bývalým přednostou chirurgické kliniky nemocnice Pavlem Zončou. Ten byl zároveň děkanem Lékařské fakulty OU. Odvolací Krajský soud v Ostravě pravomocně změnil rozsudek soudu nižší instance a rozhodl, že odvolaní Pavla Zončy z funkce přednosty kliniky je platné.
       11:12
       Na Svatém Kopečku finišují s restaurováním
        Na Svatém Kopečku u Olomouce pomalu končí opravy baziliky Navštívení Panny Marie. Jde o nejvýznamnější rekonstrukci poutního chrámu od jeho vzniku. Restaurátoři v něm pracovali už od roku 2018, kdy se barokní areál zároveň dostal na seznam národních kulturních památek.
        12:54
        Na Svatém Kopečku finišují s restaurováním
         A na další detaily restaurování známé baziliky se kolega Dušan Gavenda ptal akademického sochaře
         Reného Tikala v odpoledním vysílání na ČT24.
         16:14
         Rodiče proti nanotechnologii ve školkách
          Někteří rodiče dětí v Krnově nesouhlasí se záměrem města použít v mateřských školách nástřik nanomateriálem. Podle odborníků takto ošetřené plochy interiéru snižují riziko šíření infekcí a nanotechnologie se už běžně používají v nemocnicích, hromadné dopravě nebo na letištích. Rodiče se ale bojí, že to nemusí být úplně bezpečné.
          18:32
          Princip nanonástřiků
           A jak nástřik funguje? Obsahuje částice titanu o velikosti pouhých 2 nanometrů, které pak díky působení světla několik měsíců spalují veškeré mikroorganismy, viry nebo plísně. Rozkládají je na oxid uhličitý a vodu.
           18:50
           Nominace na Cenu Jantar
            Pořadatelé moravskoslezské Ceny Jantar zveřejnili některé nominace. Za činoherní představení ocenění může získat Jan Fišar, Norbert Lichý a Jakub Burýšek, v ženské kategorii Lada Bělašková, Anna Cónová a Petra Kocmanová. Jména vítězů výročních cen budou známá na galavečeru 15. března v ostravském Gongu.
            19:52
            Malíř a sedlák Paul Gebauer
             Slezské zemské muzeum v Opavě představuje malíře a sedláka Paula Gebauera. Tvořil v obci Sosnová nedaleko Opavy. Jeho dílo, podobně jako mnoha dalších německých malířů, mělo být po 2. světové válce v socialistickém Československu zapomenuto.
             Přehrát celé video
             Stopáž25 minut
             Další díl
             Události v regionech

             Přehled dílů

              
             Stopáž25 minut

             Události v regionech

             3. 2. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             Události v regionech

             Výpadky proudu na Javornicku kvůli námraze — Výhled počasí a aktuální výstrahy — Stavba zařízení pro lidi s autismem — Žaloba kvůli špatnému ovzduší se vrací k soudu — Vyšetřování požáru domu v Martinově — Noví asistenti kriminality v Ostravě — 4 roky vězení pro manželku R. Březiny — Sbírka na opravu kaple ve Frýdlantu nad Ostravicí — Rekordní výnos Tříkrálové sbírky — Dotace na volnočasové aktivity dětí — Ďábelský lazebník z Fleet Street v NDM

             2. 2. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             Události v regionech

             Inteligentní kontrola přejezdů kamerami — Využití kamer na železničních přejezdech — Možný výskyt medvěda na Kopřivnicku — Zdražení obědů ve školách — Rozvoj odlehlých oblastí regionů — Romský protest na Stodolní ulici — Havarijní stav krovu kostela v Dubu nad Moravou — Pojízdné dílny míří do škol — Akce Suchý únor - měsíc bez alkoholu — Využití 3D modelu při rekonstrukci Bredy — Malby Ursuly Brollové

             1. 2. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             Události v regionech

             Školy rozdaly vysvědčení — České vlaky pro Lotyšsko — Stavba poslední části obchvatu Třince — Unikátní technologie lingvistů z UPOL — Zastavení stíhání Březiny pro ovlivňování svědků — Ekologická výroba textilu — Zvýšený počet nehod v Olomouckém kraji — Komplikace na Javornicku kvůli námraze — Úspěchy jesenického R.U.R. týmu — Černá kostka získala stavební povolení — Fotografie Viktora Koláře staršího

             31. 1. 2023 na ČT1
             Stopáž26 minut

             Události v regionech

             Výsledky voleb v krajích — Výsledky voleb v okresech a městech — Výsledky prezidentské volby v krajích — Otrava Bečvy u soudu — Žaloba kvůli větrníkům v Jívové — Začíná stavba D1 u Přerova — Pomoc pro podkarpatskou Koločavu — Komplikace kvůli větru a silné námraze — Výroba hraček ve věznici — Vítkovická radnice kulturní památkou — Interaktivní detektivka z Českého Těšína

             30. 1. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             Události v regionech

             Lidé vybírají novou hlavu státu — Volí i účastníci závodu LH24 — Volby ve věznicích i místech s nízkým zájmem — Soud o otravě Bečvy začne v pondělí — Nová stomatologická klinika v Bohumíně — Rekordní vybraná částka koledníky — Počet respiračních infekcí klesá — Liberty má vrátit majiteli tři miliardy korun — Den památky obětí holocaustu — Skiareály zasněžují sjezdovky — Dokument ČT o pěveckém sboru Permoník

             27. 1. 2023 na ČT1

             Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

             Napište nám