Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Stavba Prodloužené Rudné může začít

Po téměř 2 letech vyjednávání může začít stavba úseku silnice prodloužená Rudná v Ostravě. Proti novému stavebnímu povolení se totiž nikdo neodvolal. Úsek dlouhý 400 m začnou stavbaři dokončovat nejspíš už v říjnu. Jeho zprovoznění by mělo zrychlit dopravu mezi Ostravou a Opavou a ulevit přetíženým ulicím v městském obvodě Poruba.

Stavba Prodloužené Rudné může začít

Živě Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba.

Stávková pohotovost školských odborů

Školské odbory dnes vyhlásily stávkovou pohotovost. S ministrem školství Robertem Plagou se nedohodly na růstu platů. S nabízeným zvýšením totiž nejsou spokojeny. Po jednání školské tripartity
to řekl předák školských odborů František Dobšík. Plaga navrhl, aby si všichni učitelé od ledna přilepšili o 2250 Kč. Dalších průměrně 1400 Kč má putovat do odměn.

Hasiči zasahovali ve Vítkově

MS hasiči v noci na dnešek zachránili z hořícího rodinného domu ve Vítkově na Opavsku 4 obyvatele.
Seniorku v bezvědomí museli vynést. Dům začal hořet krátce před půlnocí. Na místě zasahovalo 5 jednotek hasičů. Předběžná škoda byla odhadnuta na půl milionu korun, příčina vzniku požáru je zatím v šetření. Dům sloužil jako ubytovna.

Překladiště marihuany v Ostravě

Čeští a polští policisté při společné akci zlikvidovali skupinu obchodníků s marihuanou. Podle kriminalistů mohlo jít až o stovky kilogramů za desítky milionů korun. Informace o obchodech s drogami dostali policisté od svých polských kolegů. Marihuanu měli překládat v Ostravě.

Mizerná sklizeň ovoce

Letošní úroda jablek a hrušek bude zřejmě až o 1/4 menší než v loňském roce. Mělo by tak jít o jednu z nejnižších sklizní v novodobé historii ČR. Důvodem jsou jarní mrazy, sucho nebo krupobití. Cena ovoce tak podle pěstitelů poroste.

ČT školí neziskovky

Jak o sobě dát správně vědět světu, získat podporovatele nebo třeba sponzora. To se v prostorách ostravského studia ČT učili zástupci neziskových organizací z MS kraje. Některé z rad si mohli vyzkoušet i v praxi. Třeba to, jak vzbudit zájem médií.

Obce zaplatí více za dopravu

O více jak polovinu mají podle OL kraje přispívat obce a města na veřejnou dopravu. Rozhodlo tak zastupitelstvo kraje, podle kterého se náklady na dopravu extrémně navýšily. Pro některé obce a města v kraji to ale znamená komplikace v rozpočtu.

Úspěch studentů s roboty

Třetí místo si ze soutěže robotů European Rover Challenge dovezl tým z VŠB-TUO. Hodnotily se nejen
technické schopnosti robota, ale také preciznost dokumentace a prezentace. To má soutěžící připravit
na práci ve vesmírném sektoru.

Album 76

70 grafik čs. výtvarníků v samizdatovém projektu vystavuje opavská galerie Hřivnáč. Jde o soubor s názvem Album 76, pojmenovaném po roce, ve kterém vznikl. Za realizací ojedinělého díla stojí ostravští galeristé a výtvarníci v čele s Eduardem Ovčáčkem.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD