Krevnímu centrum Fakultní nemocnice Ostrava chybí dárci krve. Léto pro něj patří k nejkritičtějším obdobím. Doplnit zásoby zařízení potřebuje u všech krevních skupin.
Sklizeň obilovin a řepky je letos v předstihu o několik týdnů. Může za to teplé a suché počasí. Výnosy obilovin jsou větší než minulý rok, opačné je to u řepky olejky.
Energeticky úsporná klinika v Olomouci chrání pacienty před horkem speciálními chladícími stropy. Svého druhu je jediná v Česku. S vysokými teplotami bojuje v letních měsících většina nemocnic.

Obsah dílu

Nedostatek krve ve FN Ostrava

Krevnímu centru FNO chybí dárci krve. Léto pro něj patří k nejkritičtějším obdobím. Doplnit zásoby zařízení potřebuje u všech krevních skupin. Od začátku prázdnin centrum vydalo 2100 transfúzních přípravků.

Nedostatek krve ve FN Ostrava

Živě Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra FNO.

Šternberk zakázal odběr povrchové vody

Radnice ve Šternberku na Olomoucku dnes kvůli suchu zakázala ve městě a několika okolních obcích odebírat vodu ze všech vodních toků a ploch např. na zalévání zahrad, napájení dobytka, či napouštění bazénů. Zákaz bude platit do té doby, než sucho pomine a zvýší se průtok ve vodních tocích. Vodu nemůže odebírat ani městské koupaliště ve Šternberku.

Krádeže zlatých cihel

Z krádeže zlatých cihel obvinili policisté 38letého muže. Zlato podle kriminalistů ukradl z ordinace lékaře na Novojičínsku, kde pracoval jako uklízeč a od ordinace měl klíče.

Žně v předstihu kvůli teplu a suchu

Sklizeň obilovin a řepky je letos v předstihu o několik týdnů. Může za to teplé a suché počasí. V tuto chvíli jsou žně přibližně v 1/3. Výnosy obilovin jsou větší než minulý rok, opačné je to u řepky olejky.
Zemědělci dokonce mluví o nejhorší úrodě za posledních 20 let.

Chytrá hnojiva zlepšují odolnost obilí i výnosy

Žně, i když v menším měřítku, už skončily v olomouckém Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Pšenice a ječmene vědci z pokusných polí sklidili v přepočtu i 11 tun na ha.
Následkům sucha se vyhnuli díky tzv. chytrým hnojivům. Ty už kromě obilovin a řepky vyvíjejí třeba
i pro plodovou zeleninu.

Začíná Štěrkovna Open Music

Živě Matěj Ostárek, organizátor festivalu.

Chlazení pro pacienty v Olomouci

Energeticky úsporná klinika v Olomouci chrání pacienty před horkem speciálními chladícími stropy.
Svého druhu je jediná v Česku. S vysokými teplotami bojuje v letních měsících většina nemocnic,
pacienty chladí hlavně ventilátory, které ale ke snížení teploty nestačí.

Z olomoucké Zoo odvezli dva medvědy

Z olomoucké ZOO se stěhovali 2 hnědí medvědi. 2letá zvířata tam v říjnu našla azyl v nepoužívaném výběhu. Před zraky návštěvníků ale musela zůstat skrytá. Medvědy dovezené z Ruska bez povolení totiž majiteli zabavila ČIŽP. V červnu propadli státu, ten je teď umístí v medvědáriu v Českém Krumlově. Podle ošetřovatelů jde o přátelská a mlsná zvířata.

V Opavě otevřeli rondel na budoucím obchvatu

6 dní provozu má za sebou nový kruhový objezd mezi opavským nákupním centrem a Malými Hošticemi. Na jeho předčasném užívání se dohodla zhotovitelská firma s ŘSD a MS krajem. Jeho zprovoznění má částečně ulevit kolonám, které se tady denně ve špičce tvořily. Stále se však jedná o stavbu, řidiči tak musí dbát zvýšené opatrnosti. Minimálně do konce prázdnin budo už za provozu na rondelu probíhat dokončovací stavební práce.

Dinopark Eldorádo v Hynčicích

V Hynčicích na Krnovsku funguje už přes 60 let dinopark Eldorádo. Založil ho místní obdivovatel
malíře Zdeňka Buriana František Jaich. V blízkosti obřích betonových dinosaurů návštěvník potká
kromě neandrtálců i spoustu pohádkových postav.

Fotografie z listopadu 1989

Ostrava před 30 lety na fotografiích Jiřího Kudělky. Výběr ze 3 reportážních cyklů z konce 80. let vystavuje Ostravské muzeum. Velkou část tvoří fotografie pořízené během listopadu 1989. Výstava
je tak jednou z prvních akcí, která ve městě připomíná blížící se kulaté výročí sametové revoluce.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD