Krajští zastupitelé odložili rozhodnutí o přesunu části nemocnice z Orlové do Karviné. Jednat o něm budou až v příštím roce. Vyčkají na návrh ředitele nemocnice, který by měl předložit návrh na řešení situace. Kvůli plánovanému přesunu před krajským úřadem demonstrovalo asi 150 lidí.

Obsah dílu

Co čeká orlovskou nemocnici?

Krajští zastupitelé odložili rozhodnutí o přesunu části nemocnice z Orlové do Karviné. Jednat o něm budou až v příštím roce. Vyčkají na ředitele nemocnice, který by měl předložit návrh na řešení situace. Kvůli plánovanému přesunu před krajským úřadem demonstrovalo asi 150 lidí.

Co čeká orlovskou nemocnici?

Živě Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje.

MS kraj má rozpočet

MS kraj bude v příštím roce hospodařit se schodkovým rozpočtem 10 mld. Kč. Počítá s příjmy téměř 9,5 mld. Kč. Rozdíl mezi příjmy a výdaji ve výši 840 mil. Kč pokryje z úspor letošního roku a z úvěru na předfinancování akcí dotovaných z EU. MS kraj si také vezme nový úvěr ve výši 1 mld. Kč. Využívat ho začne až v příštím roce. Rozpočet na dnešním zasedání schválili krajští zastupitelé.

Dotace lesníkům

9 mil. Kč připravil MS kraj na pomoc lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou a na hospodaření v lesích. Dotace mohou použít na oplocení porostu, k ochraně před zvěří, úklid klestí nebo na lapače škůdců. Dotační příspěvek má lesníkům kompenzovat náklady související s řešením kůrovcové kalamity, a to hlavně tam, kde nemohou čerpat peníze z dotačního programu státu.

Jeseníky startují sezonu

O víkendu se naplno rozjede lyžařská sezona v Jeseníkách. Po Branné spustí lyžařské vleky třeba střediska na Červenohorském sedle, Ramzové či Karlově, kde sezonu oficiálně zahájí večerním lyžováním v pátek. Podle provozovatelů areálů je sněhu na sjezdovkách dostatek. Významně tomu tento týden pomohla i příroda. Na vrcholcích hor si lidé mohou zalyžovat i na běžkách.

Státní zástupce žádá 10 let

10 let ve vězení se zvýšenou ostrahou navrhla soudu žalobkyně pro jednoho z nejvlivnějších lidí na Ostravsku, Daneše Zátorského. Podle státní zástupkyně měli spolu se svými nejbližšími spolupracovníky připravit spořitelní a úvěrové družstvo Unibon o více než 120 mil. Kč. Pro Davida Rusňáka požaduje žalobkyně 8 let vězení a pro Radka Hradila 7 let. Obžalovaní požadují zprošťující rozsudky.

Dárky míří na Ukrajinu

Až na Ukrajinu z Olomouce odcestují vánoční dárky, které od lidí shromáždila tamní diecézní charita. Určené jsou pro děti z dětských domovů a taky ze sociálně slabých rodin. Ty charita potěší už podvanácté v řadě. Počet obdarovaných dětí překročí 400.

Aplikace pro snadnější cesty krajem

Cestující v OL kraji můžou využívat aplikaci CestujOK. Na jakémkoliv zařízení s připojením k internetu tak zjistí informace o všech spojích zařazených do IDS kraje. Pro vyhledané spoje aplikace zobrazí trasu i s tarifními zónami a navrhne nejvýhodnější jízdenku. Přesto ji používá jen velmi málo lidí.

Děkan LF ve funkci

Děkan ostravské Lékařské fakulty se dnes ujal funkce. Arnošta Martínka jmenoval rektor OU. Martínek získal jednoznačnou podporu AS a Lékařské fakulty. Ve funkci se chce zaměřit na užší spolupráci mezi vedením fakulty a fakultní nemocnicí. Napravit chce také poškozenou image fakulty a zkvalitnit odvolací řízení přijímaných studentů.

Divadlo loutek chystá oslavy

Ostravské Divadlo loutek zítra slaví 65 let a pochlubit se chce unikátní inscenací, která je první svého druhu v Česku. Hra Bato a Lato je určená nejmenším divákům. Účastnit se ji mohou děti od 6 měsíců a v představení dokonce samy vystupují.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST